کتاب پاره ای از خورشید فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب علوم سیاسی ، تاریخ سیاسی انتشارات ذکر

پاره ای از خورشید

نویسنده: حمید رضا سید ناصری - امیر رضا ستوده
ناشر: ذکر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 566
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

گفته ها و ناگفته ها از زندگی استاد شهید مرتضی مطهری

مرتضی مطهری ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ در فریمان ( ۷۵ کیلومتری شهر مشهد) در خانواده‌ای روحانی متولد شد و از دوران کودکی برای فراگیری دروس ابتدایی به مکتب‌خانه رفت.

وی در دوازده سالگی در حوزه علمیه مشهد به تحصیل مقدمات علوم اسلامی پرداخت و سال ۱۳۱۶ با وجود مبارزه شدید رضاخان با روحانیت و مخالفت دوستان و نزدیکان، برای تکمیل تحصیلات خود عازم حوزه علمیه قم شد. این در حالی بود که اندکی پیش از آن آیت‌الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، موسس حوزه، دیده از جهان فروبسته و ریاست حوزه را سه تن از مدرسان بزرگ آن سید محمد حجت، سید صدرالدین صدر و سید محمد تقی خوانساری بر عهده گرفته بودند.

آیت‌الله سید محمد حجت در اصول و آیت‌الله سید محمد محقق داماد در فقه، از استادان شهید مرتضی مطهری بودند. وی در مدت اقامت خود در قم علاوه بر تحصیل علم، در امور اجتماعی و سیاسی نیز مشارکت داشت.

شهید مرتضی مطهری سال ۱۳۳۱ از قم به تهران مهاجرت کرد و در این شهر به تدریس در مدرسه مروی و تألیف و سخنرانی‌های تحقیقی پرداخت. سال ۱۳۳۴ نخستین جلسه تفسیر انجمن اسلامی دانشجویان توسط مطهری تشکیل شد و همان سال تدریس خود را در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران آغاز کرد. سال‌های ۱۳۳۷ و ۱۳۳۸ و پس از تشکیل انجمن اسلامی پزشکان، مطهری به یکی از سخنرانان اصلی این انجمن تبدیل شد. وی در طول سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ سخنران منحصر به فرد این انجمن بود.

مهم‌ترین خدمات استاد مطهری در طول حیات پر برکتش، ارایه ایدئولوژی اصیل اسلامی از طریق درس و سخنرانی و تألیف کتاب بود. این امر به ویژه در سال‌های 1351 تا 1357 به دلیل افزایش تبلیغات گروه‌های چپ و پدید آمدن گروه‌های مسلمان چپ‌زده و ظهور پدیده التقاط به اوج خود رسید.

وی سال ۱۳۵۵ در پی درگیری با یک استاد کمونیست دانشکده الهیات، زودتر از موعد مقرر بازنشسته شد. در این سال‌ها استاد شهید با همکاری تنی چند از شخصیت‌های روحانی، «جامعه روحانیت مبارز تهران» را بنیان گذارد، به آن امید که روحانیت شهرستان‌ها نیز به تدریج چنین سازمانی پیدا کنند. اگرچه ارتباط استاد مطهری با امام خمینی (ره) پس از تبعید ایشان از ایران به وسیله نامه و غیره استمرار داشت، ولی سال 1355 موفق شد در مسافرتی به نجف اشرف، ضمن دیدار با امام خمینی (ره) درباره مسایل مهم نهضت و حوزه‌های علمیه با ایشان مشورت کند.

در دوران اقامت حضرت امام در پاریس، سفری به آن دیار، درباره مسایل مهم انقلاب با ایشان گفت‌وگو کرد و در همین سفر امام خمینی (ره) ایشان را مسوول تشکیل شورای انقلاب اسلامی کردند.

وی تا پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن همواره در کنار رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی و مشاوری دلسوز و مورد اعتماد برای ایشان بود تا این که ساعت بیست و دو و بیست دقیقه سه شنبه یازدهم اردیبهشت ماه سال 1358 در تاریکی شب در حالی که از یکی از جلسات فکری سیاسی بیرون آمده بود، با گلوله گروه جنایتکار فرقان که به سرش اصابت کرد، به شهادت رسید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پاره ای از خورشید

  • ناشر: ذکر
  • کد کتاب: 16265
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال
  • 225,000ریال

برچسب ها: حمید رضا سید ناصری, امیر رضا ستوده, مرتضی مطهری, تاریخ انقلاب ایران, کتاب پاره ای از خورشید