دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پارسی گویان هند و سند

پارسی گویان هند و سند
درحال حاضر موجود نمی باشد
پارسی گویان هند و سند
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 47917 - 111/4
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 70
0 ریال

پارسی گویان هند و سند

نویسنده: هرومل سدارنگارنی
ناشر: بنیاد فرهنگ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1345 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

مروری بر کتاب 

زبان و ادب فارسی در هند سابقه‏ی دیرینه‏ای دارد. درباره‏ی پیشینه‏ی رواج زبان و ادب پارسی در شبه‏قاره، از مدارک تاریخی چنین برمی‏آید که در سده‏ی سوم هجری، برای نخستین بار هندوان فرصت یافتند تا با فارسی‏زبانان آشنایی‏یِ موثر پیدا کنند.

در آن زمان بنا به قول ابن حوقل در صوره‏الارض و اصطخری در المسالک و الممالک، مردمِ «مُلتان» و «منصوره» به زبان عربی و سِندی، و مردم «مُکران»، به زبان فارسی سخن می‏گفتند.

در اوایل سده‏ی چهارم هجری، در سِند شاعری ظهور کرد مشهور به رابعه بنت کعب که اشعار فصیح دلکشی از او در قدیم‏ترین تذکره‏ها نقل شده است و می‏رسانَد که در زمان او، زبان فارسی در سِند رواج داشته است.

زبان فارسی پیش از آنکه هندوستان مستعمره انگلستان شود، دومین زبان رسمی این کشور (در دوره گورکانیان زبان رسمی) و زبان فرهنگی و علمی بشمار می‌رفت. اما پس از استعمار، انگلیسی‌ها د رسال ۱۸۳۲ با زور انگلیسی را جایگزین فارسی کردند.

زبان فارسی در دوره غزنویان به هند راه یافت در آن دوره پارسی، زبان ادبیات، شعر، فرهنگ و دانش بود. با تأسیس امپراتوری مغول هندوستان به اوج پیشرفت خود در هند رسید و زبان رسمی هندوستان شد.زبان فارسی هندوستان شاعران بزرگی همچون بیدل دهلوی، و امیر خسرو دهلوی و دستگاه شعری سبک هندی را در خود پروراند. از دیگر شاعران نامدار فارسی زبان شبه قاره هندوستان، می‌توان از اقبال لاهوری نام برد.

همچنین پارسی‌گویان هندوستان، واژه‌نامه‌های ارزشمندی برای زبان پارسی گردآوری کردند که از آنجمله می‌توان به فرهنگ ابراهیمی از ابراهیم قوام‌الدین فروغی، فرهنگ آنندراج از محمد پاشا، اشاره کرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات