منو
سبد خرید

پارسه پایتختی کهن

پارسه پایتختی کهن
پارسه پایتختی کهن
  • موجودی: موجود
  • مدل: 126449 - 89/1
  • وزن: 0.50kg
350,000 ریال

پارسه پایتختی کهن

نویسنده: محسن نیک بخت
ناشر: کتاب پارسه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 260
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

نگاهی دیگر به تخت جمشید - مصور

کتاب در هفت فصل همراه با تصاویر، خواننده را به شهر پارسه یا پرسپولیس می‌برد و او را در بقایای عظمت ایران زمین می‌گرداند و تاریخ را پیش رویش می‌گذارد.

بازدید از تخت جمشید و مشاهده برجا مانده‌های تمدن کهن ایران، تنها یک چشم گرداندن ساده و گذرا نیست. بازدید تخت جمشید مرور بخشی از تاریخ و عظمت باستانی ایران و جهان است که هر بیننده ای را مسحور و مجذوب خود می‌کند.
نخستین پایتخت دولت هخامنشی شهر پاسارگاد بود؛ شهری که هنوز مقبره کوروش و بقایای کاخ‌های بزرگ و پاستون‌ها و آب‌نماهای سنگی‌اش که مظهر معماری و حجاری باشکوه فرهنگ پارس به شمار می رود برجا مانده است.

دومین پایتخت دولت هخامنشی تخت جمشید است که به فرمان داریوش اول در جلگه مرودشت و دامنه کوه رحمت ساخته شد که از نظر شکوه و جلال سرآمد سایر پایتخت‌های آسیای غربی بوده است. داریوش بزرگ تمام دوران حکومت خود را در آنجا اقامت داشت و همین‌جاست که درواقع پایتخت اصلی و عمده شاهنشاهی ایران محسوب می‌شده است. تخت جمشید تا زمان لشکرکشی اسکندر مقدونی پابرجا و محفوظ بوده و توسط او به آتش کشیده شده و به غارت رفته است.

نام اصلی تخت جمشید در سنگ نبشته پیشانی درگاه تالار ورودی (مدخل) و در لوحه‌های گلی مربوط به دستمزدها، همه‌جا “پارسه” نوشته شده و مهاجمان که در زمان اسکندر به ایران آمدند آنجا را “پرسه پلیس” یعنی شهر پارسه نامیدند که تا این زمان نیز زبانزد همگان است.

پرسپولیس، پرسه پلیس، هزارستون و یا چهل منار که در شمال شهرستان مرودشت در شمال استان فارس (شمال شرقی شیراز) جای دارد، فاصله این مکان تاریخی توریستی تا مرکز استان 50 کیلومتر می باشد.نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان پیوسته، پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌است.

در این شهر باستانی بنایی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌است و به مدت حدود ۵۰ سال، مرکزی برای برگزاری مراسم آیینی و جشن‌ها به ویژه نوروز بوده‌است.در نخستین روز سال نو گروه‌های زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپی‌ها یا استانداری‌ها با پیشکش‌هایی متنوع در تخت جمشید جمع می‌شدند و هدایای خود را به شاه پیشکش می‌کردند ...

فهرست

 هنر ایرانیان در مجموعه تخت جمشید
هخامنشیان و تخت جمشید
اسکندر در ایران
بناها و آثار تخت جمشید
یافته‌های پارسه
جنگ‌های اسکندر در ایران
تصاویر
ضمائم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات