دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

پارتیزانهای لوانت

پارتیزان های لوانت

نویسنده: خئسوس ایسکارای
مترجم: رضا آذرخشی
ناشر: سینا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 198
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1330 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

هنگامی که در 1936 فالانژهای فاشیست به رهبری ژنرال فرانکو علیه جمهوری اسپانیا و حکومت مردمی اش دست به شورش زدند و جنگی تمام عیار راه انداختند، انگار اشباح «فرانسیس گویا» باز سربرآوردند، همان هیولاهایی که از درون کلیسا بیرون می آمدند و اتحاد مذهب و فاشیسم را به رخ می کشیدند.

همان که فرانکو نیز هماره خودش را حامی و مدافع آن می دانست: اروپای مسیحی! همان مسیحیتی که در طول تاریخش همیشه در کنار قدرت و همدست با آن، علیه مردم، آزادی و برابری ایستاده بود. کتاب «پارتیزان های لوانت» حکایت رشادت ها و پایمردی های زنان و مردانی ست که نه فقط علیه فرانکو و فالانژهای فاشیستش، بلکه علیه بسیاری از قدرت های جهانی می جنگیدند.

مبارزات مردمی علیه فاشیست ها در اسپانیا فقط سه سال پیش از جنگ جهانی دوم آغاز شده بود و جامعه ی بین المللی بدون توجه به خطر بزرگ فاشیسم، اعلام بی طرفی کرد و مردم اسپانیا را تنها گذاشت و همین سه سال سرنوشت ساز و حمایت ایتالیا و آلمان از فاشیست های اسپانیا، درنهایت به پیروزی فرانکو و کشتار بیش از یک میلیون نفر منتهی شد.

اهمیت رمان «پارتیزان های لوانت» نوشته ی «خئسوس ایسکارای» در روایت خواست عظیم مردمی ست که می خواستند کشوری آزاد و آباد داشته باشند و با دست خالی و با کمترین تجهیزات در کوه و دشت جنگیدند و جان هایشان را فدا کردند. جنگ داخلی اسپانیا که اولین جنگ تاریخ بود که جنگنده ها در آن دست به بمباران مردم عادی و شهرها زدند، از تاریک ترین نقاط تاریخ است که اگر کشورهای مختلف جهان برابرش واکنش نشان می دادند، شاید جنگ جهانی دوم و فجایعش اتفاق نمی افتادند.

کتاب «پارتیزان های لوانت» به خوبی نشان می دهد که چه طور عموم مردم اسپانیا و روشنفکران و هنرمندان از سرتاسر جهان خودشان را به پارتیزان ها می رساندند تا علیه یکی از ضدانسانی ترین رژیم های تاریخ بایستند و جلوی به قدرت رسیدن آن را بگیرند. این جان های آزاد که بخش کوچکی از داستانشان در «پارتیزان های لوانت» روایت شده، هرچند بازنده ی این نبرد نابرابر بودند، ولی به تاریخ و سیاستمداران درس های بزرگی دادند که هیچگاه از اذهان پاک نخواهد شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات