كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
پادشاهان متاخر افغانستان

پادشاهان متاخر افغانستان

نویسنده: میرزا یعقوب علی خوافی
مقدمه: محمد سرور مولایی
ناشر: عرفان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 598
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب

دو جلدی در یک مجلد

دوران جهاد ، مقاومت و مهاجرت را از یک نظر می توان عامل اصلی گرایش مردم افغانستان به تاریخ و مطالعات و تحقیقات تاریخی دانست. این عوامل باعث بازنگری تاریخ از سوی مردم کشور در داخل و خارج به قصد پی بردن به ریشه ها و تصحیح شنیده ها و خوانده ها شده و آن را دارای اهمیت و جاگاه ویژه کرده است.

میرویس یا میراویس از افغان های غل‌ زایی بود و در زمان ضعف دولت صفویه علیه دولت ایران آن زمان شورید. در ابتدای کار کلانتر قندهار بود اما هنگامی که دولت ایران حکومت قندهار را در سال ۱۱۱۹ ه‍.ق به گرگین‌خان گرجی سپرد میرویس که مورد سوءظن حاکم واقع شده بود به اصفهان تبعید شد.

در اصفهان میرویس به ضعف دولت صفوی پی برد و با دسیسه‌ای بزرگان دربار شاه را نسبت به گرگین‌خان بدگمان ساخت و سپس به بهانهٔ زیارت مکه از شاه اجازهٔ سفر گرفت. در آنجا از علمای سنت فتوی گرفت که محاربه با شیعیان موافق احکام شرع است. پس از بازگشت به اصفهان در ۱۱۲۱ ه‍.ق / ۱۷۰۹ م. اجازه یافت که به قندهار برگردد. اما میرویس همین که به قندهار رسید سر به شورش برداشت و گرگین‌خان را کشت و سپاهیان ایران را که به محاصرهٔ قندهار فرستاده شده بودند شکست داد و به این ترتیب اساس دولت افغان‌ها را پی‌ریزی کرد. میرویس در سال ۱۱۲۷ ه‍.ق درگذشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پادشاهان متاخر افغانستان

  • ناشر: عرفان
  • کد کتاب: 113351 - 18/3
  • موجودی: در انبار
  • 500,000ریال

برچسب ها: میرزا یعقوب علی خوافی, محمد سرور مولایی, افغانستان, تاریخ افغانستان, شاهان افغانستان, کتاب پادشاهان متاخر افغانستان