کتاب وقایع نگاری یک زندیق فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب رمان انتشارات عصر داستان

وقایع نگاری یک زندیق

نویسنده: مصطفی جمشیدی 
ناشر: عصر داستان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 168
اندازه کتاب: رقعی- سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

هر محله به سه بخش جداگانه تقسیم می‌شد. هر کس با یک نگاه از بالای تپه مشرف بر آن جا این را می‌فهمید. به نظر می‌آمد در سه یا چهار نقطه شهر جا بگیرند تا برای مسائل بعدی خود فکری کنند: یک قسمت شرقی، یک قسمت شمالی و قسمتی حتی جنوب، نزدیک دریا. قیمت هیچ کدام از خانه‌ها بالاتر از یک گله گوسفند یا چند گاو شیرده نبود. تکلیف هر کدام هم با کاغذی نزد بیوک روشن می‌شد، اما در حقیقت با مالکیت دولتی مصالحه کرده و ساکن آن جا شده بودند. بیوک همه کاره بود و کسی روی حرف او حرفی نمی‌زد. بیست و دو نفر زن و بچه در قسمت غربی. بزرگ‌ترین خانواده هفت نفر بودند؛ دو زن و چهار بچه و همسری که عملا متعلق به هیچ کدامشان نبود. برخی دیگر بچه نداشتند و زن‌ها را از آذربایجان گرفته بودند. متوسط تعداد هر خانوار بیش از چهار نفر نمی‌شد و البته آدم‌های مجرد هم کم نبودند؛ مردها عزب که زن‌هایشان را گذاشته بودند و آمده بودند...رها...رها از گرسنگی، رها از هر چه ناامیدی و سیاهی... 

وقایع نگاری یک زندیق، روایت سوداطلبی کسانی ست که به جبر زمانه رانده شدند از یار و دیار خویش. روایت مردمی که عمرشان را بر سر رسیدن به سرزمین برآورده شدن خواسته هاشان گذاشته اند و در طلب آن، رنج ها کشیده و دیروز و فرداها را در مجازی واقعی سیر کرده اند.

این رمان یک کار تاریخی نیست و یک کار داستانی است و ساحت این دو موضوع از یکدیگر جداست.این رمان، داستان سلوک دو شخصیت با عناوین فتحی و شریعت است که از منطقه غربی ایران یعنی زنجان و همدان به سمت شمال ایران کوچ می کنند و در واقع وارد یک سفر اودیسه وار می شوند و در این سفر فرهنگ شفاهی پدران ماست که توسط آنها روایت می شود.این کتاب و فصل بندی هایش با عنوان رنج نامگذاری شده است. فصل اول رمان هم که به معرفی شخصیت ها می پردازد در واقع روایتی از زندگی این افراد پس از پایان سفرشان و حضورشان در اردوگاه های کار بازماندگان از جنگ است و در فصول بعدی با فلاش بک داستان این سفر روایت می شود.

در این کتاب اگرچه فرم ابتدا جلوه گری می کند، اما ذات داستانگوی من بیشتر از سایر موارد خودش را نشان می دهد و مخاطب را به روایت محض می رساند که گاه گاه هم غلطتیدن در یک سوررئالیزم را منجر می شود که می توانیم از آن به تخیل و رویا تعبیر کنیم. در واقع این کتاب ترکیبی است از رئالیسم و هزار توی داستانی و در نهایت هم اعجازی نامعمول را رقم می زند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

وقایع نگاری یک زندیق

  • 110,000ریال
  • 99,000ریال

برچسب ها: مصطفی جمشیدی, داستان های فارسی, داستان های تاریخی, جنگ جهانی اول, روسیه, کتاب وقایع نگاری یک زندیق