دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

وضع ملت و دولت و دربار در دوره شاهنشاهی ساسانیان

وضع ملت و دولت و دربار در دوره شاهنشاهی ساسانیان
درحال حاضر موجود نمی باشد

وضع ملت و دولت و دربار در دوره شاهنشاهی ساسانیان

نويسنده: آرتور کریستن سن
مترجم: مجتبی مینوی
ناشر: اساطیر
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 207
اندازه كتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

این کتاب به تشریح نظام اجتماعی، نظم و تربیت عمومی ایران و آیین و آداب ایرانیان در زمان ساسانیان اختصاص دارد.
نویسنده افزون بر طبقات چهارگانه‌ی جامعه‌ی ایران عصر ساسانی و زیرشاخه‌ی هریک، هم‌چنین تقسیمات اشراف و بزرگان به وضعیت خانواده، مساله‌ی ازدواج و نظام اجتماعی و... پرداخته است. 

بخشی از كتاب نیز به سازمان اداری شاهنشاهی ساسانی و مناصب موجود در آن و هم‌چنین دیوان‌های مختلفی چون امور اقتصادی و مالیات، نظام سپاهی‌گری و امور مذهبی اختصاص دارد. ویژگی‌های حكومت مركزی در عصر ساسانی و بحث تمركز این قدرت، كه نقطه‌ی اختلاف دوره‌ی ساسانی و عصر اشكانیان است، هم‌چنین رابطه‌ی پادشاه با مردم قلمرواش مطالبی است كه یك بخش از كتاب را به خود اختصاص داده است. رسوم درباری و فعالیت‌ها و سرگرمی‌های مرسوم از دیگر مطالب كتاب به شمار می‌رود.

در بخش پایانی كتاب نیز به صفات مشخصه‌ی ایران عصر باستان از حیث معنویات و آداب و رسوم اشاره می‌شود. كتاب هم‌چنین دارای پیوستی است كه در آن متن پهلوی "نامه‌ی تنسر" و مجهولات آن از لحاظ زمان نگارش بررسی شده است.

در این کتاب کوشیده شده که بقدر امکان از نظام اجتماع و نظم و ترتیب عمومی ایران و ایین و اداب ایرانیان در زمان ساسانیان شرح کاملی داده شود.عهد ساسانی عصری از تاریخ است که درباره ان مالنسبه کم تدیع شده است و حال انکه نفع بسیاری از ان حاصل می شود زیرا که در حکم واسطه میان حصارت قدیم مشرق زمین و تمدن اسلامی است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات