منو
سبد خرید

وضعیت پست مدرن ؛ گزارشی درباره دانش

وضعیت پست مدرن ؛ گزارشی درباره دانش
درحال حاضر موجود نمی باشد
وضعیت پست مدرن ؛ گزارشی درباره دانش
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 146958 - 68/5
  • وزن: 0.55kg
  • JAN: 3
0 ریال

وضعیت پست مدرن

نویسنده: ژان فرانسوا لیوتار
مترجم:حسینعلی نوذری
ناشر: گام نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 368
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

گزارشی درباره دانش

اثر كلاسيك ليوتار بر آن است كه بحران مشروعيت مورد نظر پست مدرنيسم با فروپاشي و سقوط فرا روايت ها تسريع و تشديد گرديد. يعني با فروپاشي و سقوط افسانه هاي برين و اعلايي كه درباره خودمان به خودمان مي گوييم.

«هویت فردی در میان انبوهی از بازی های زبانی که دیگر از فراروایت یکسانی پیروی نمی کنند از هم می پاشد. به نظر می رسد که سوژه اجتماعی خود در پراکندگی بازی های زبانی تحلیل می رود. پیوند اجتماعی زبانی است اما از رشته واحدی بافته نشده و مانند پارچه ای ست که با درهم تنیدن دست کم دو و در واقع تعداد نامعینی بازی زبانی که از قواعد متفاوتی پیروی می کنند بافته شده است. با نابودی کلان روایت ها دیگر هویت واحدی برای سوژه یا جامعه وجود ندارد و در عوض افراد، تبدیل می شوند به نقطه های برخورد دسته ای از قواعد اخلاقی و سیاسی متضاد با یکدیگر و در نتیجه پیوند اجتماعی از هم می گسلد. »

اصطلاح پست مدرن اصطلاحی است که لیوتار خیلی وقت ها به کار نمی گیرد و در جوامع امروزی تداعی گر برداشتی منفی است که هر عقیده ای را صحیح می داند اما چنین برداشتی از فلسفه پست مدرن در نظر لیوتار مطرود است.لیوتار معتقد است پیشرفت های به دست آمده در حوزه ارتباطات از زمان جنگ جهانی دوم نه تنها بر نحوه انتقال دانش بلکه بر موقعیت آن نیز تاثیر گذاشته است. دانش به کالایی تبدیل شده است که نه تنها خرید و فروش می شود بلکه اساس قدرت در جامعه نیز هست.لیوتار روزی را پیش بینی می کند که ملت ها به جنگ بر سر دانش بپردازند. شرکت های چند ملیتی مانند شرکت های کامپیوتری، نفتی و صنعت دارو سازی جای دولت ها را می گیرند.

در کتاب حاضر وضعیت دانش و جایگاه علم و تکنولوژی در جوامع سرمایه‌داری صنعتی پیشرفته را بررسی کرده است .به اعتقاد "لیوتار " علم طی دهه‌های گذشته، بخش اعظم تلاش‌های خود را مصروف تحقیق این موضوعات نموده :زبان، نظریات زبان‌شناسی، ارتباطات، سیبرنیتیک، انفورماتیک، کامپیوتر و زبان‌های کامپیوتری، بانک داده‌ها و مشکلات ترجمه از یک زبان کامپیوتری به زبان دیگر .

نویسنده معتقد است در آینده، آموزش دیگر به کمک آموزگاران و معلمین صورت نخواهد گرفت، و هر دانشی که بتواند به زبان کامپیوتری تبدیل گردد، به هیچ وجه دوام نخواهد یافت .این زمان از نظر "لیوتار "به صدا درآمدن ناقوس مرگ استاد است" .یکی از اساسی‌ترین نکات مورد توجه "لیوتار "در این کتاب، اشاره به این مسئله است که دانش علمی یا شناخت علمی تنها نوع دانش یا شناخت به شمار نمی‌آید... .وی بر این نکته تاکید دارد که دانش علمی، چگونه موجب مشروعیت خود می‌گردد، و چگونه خود را قابل قبول و قابل اعتماد می‌سازد .

به گفته لیوتار : گفتمان علمی، زبانی کاملا متفاوتی با گفتمان روائی دارد و با اسطوره یا افسانه متفاوت است .زیرا گفتمان علمی برخلاف گفتمان روایی، قادر به مشروعیت بخشیدن به خود نیست و برای مشروعیت یابی باید به بیرون از خود متوسل گردد ."به نظر وی" :اکنون علم آن قهرمان اسطوره‌ای که به تدریج ما را به سمت آزادی کامل و شناخت مطلق هدایت خواهد کرد، نیست ;علم نقش قهرمانی خود را از دست داده است .

لذا علم دیگر در پی یافتن حقیقت نیست، بلکه درصدد توجیه و مشروع ساختن خود از طریق قابلیت اجرایی و کاربردی هر چه بیشتر است" ."تصویری که "لیوتار "در این کتاب از جوامع سرمایه‌داری صنعتی پیشرفته متاخر به دست می‌دهد، در واقع تصویر جوامعی است که در آنها عرصه دانش در حیطه کنترل و نظارت و اجرای ماشین‌های دقیق و عظیم کامیپوتری است....که ضمن فراهم ساختن تسهیلات فراوان، تبعات و پیامدهای هولناکی در پی دارد .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات