کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
ودکا کولا

ودکاکولا 

نویسنده: شارل لوونسن
مترجم: غلامعلی سیار
ناشر: جاویدان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 465
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1366 - دوره چاپ: 3

کیفیت :  در حد نو


مروری بر کتاب

اسراری‌ از روابط پنهانی‌شرکت های ‌چند ملیتی ‌و دول ‌غربی ‌با بلوک شرق در دورا کمونیستی

ودکا عرق روسی ست که در جهان شهرت دارد . کولا ماده ی اولیه ی نوشابه ایست آمریکایی که تقریبا در تمام جهان مشهور است . ممزوجی از این دو نوشابه که هر یک در یکی از دو امپراتوری حاکم بر عرصه ی گیتی مصرف عمومی دارد ، «وکا کولا» نامیده می شود. این لفظ طنز آمیز کنایه ایست که مفهومی راستین دارد . اقتصاد یا عریان تر بگویم پول ، دست کم تا زمانی که جامعه ی آرمانی باریک اندیشان کنده شده از واقعیت ، جامه ی عمل به خود نپوشیده است ، ستون فقرات تمامی اجتماعات شکل یافته و منظم بشری را تشکیل داده است یا می دهد . تاریخ به ما می آموزد که چگونه پول و سوداگری فراتر از جدال های سیاسی و ایدئولوژیکی نقش نهانی و اسای خود را در مناسبات بین دولت ها و ملت ها ایفا می کنند .

راز حیرت انگیز کتاب بی همتای «ودکا کولا» در این است که با شواهد زنده نشان می دهد چگونه معدودی نخبگان که جهان پرشکوه سرمایه داری و پهنه ی قدرتمند کومونیستی را می گردانند ، در باطن با یکدیگر هم سفره و هم داستانند ! در همان هنگام که دیوید راکفالر آمریکایی در آباد سازی سیبری سرمایه گذاری می کند و از او در کرملین همچون شهریار بی تاج و تخت پذیرائی می شود و مورد ستایش میزبانان کومونیست خود قرار می گیرد ، دستگاه تبلیغاتی شوروی از هیچ فرصتی برای لجن مال کردن سرمایه داری و امپریالیسم آمریکا کوتاهی نمی ورزد ! در مقابل در همان هنگام که کشتزار ها و جنگل های انبوه ویتنام در آتش بمب های ناپالم هواپیماهای آمریکایی می سوزند و و هزاران نفر تبذیل به جزغاله و خاکستر می شوند ، در سرزمین مهد تربیت لینکلن ، دم از نقض حقوق بشر و حق حاکمیت ملل در بند می زنند ! جدال جاودان میان خیر شر در میان نیست . برای آدمیانی که جایی برای زندگی به جز کره ی زمین ندارند انتخاب میان دو شر و ضرر هست و مرد دانا ، اگر ناگزیر به انتخاب شود ، کم ترین ضرر را بر می گزیند . اصولا آیا ما آدمیان مختار و حاکم بر سرنوشت خود هستیم ؟


آن جایی که شوروی درمانده و محتاج کمک دائمی آمریکا ، برای تهیه ی قوت لایموت مردم خود دست نیاز به سوی «غولان غلات» شیکاگو دراز می کند (بی آن که مستقیما با دولت ایالات متحد طرف شود) ، چگونه دیگر کشور های جهان ، از خرد و کلان ، که بیش و کم وابسته به این دو ابر قدرتند ، می توانند برای همیشه دم از استقلال حقیق بزنند و داعیه ی خودکفائی داشته باشند ؟ 

جذابیت کتابی که می خوانید در این است که با کلید حقیقت در سراچه ی اسرار را می گشاید و با استناد با ارقام و مدارک و آمار انکار ناپذیر ، تزویر و ریا و خدعهو نیرنگ مشتی سودجو و قدرت طلب را که بر جهان و جهانیان حکومت می کنند بی پروا بر ملا می سازد . گاه سند ارائه شده آن چنان محمک است که گوئی مچ دست دزدی در حین ارتکاب جرم گرفته می شود ! نویسنده تار های ناشناخته و چه بسا نامرئی ، که شرق و غرب به ظاهر دشمن را به یکدیگر تنیده و پیوسته می سازذ ، از میان کلاف سر در گمی که به قصد فریب پرداخته شده است ، با زبردستی و زیرکی بیرون می کشد و در برابر دیدگان حیرت زده ی خواننده باز می گشاید . نظیر چنین کتابی با این همه آمار و ارقام و حوادث واقعی تاریخی ، دست کم برای غیر اهل فن ، تاکنون کم تر نگاشته شده است . 

خواندن این کتاب میلیون ها فرد عادی را که در هر سیستم و هر شکل و حکومتی یا تو سری می خورند یا فریب ، بر رموز پنهانی و واقعیت های ملموس جهان در پایان سده ی بیستم میلادی ، و در آستانه ی شگرف ترین انقلاب تاریخ بشری یعنی «انقلاب ارتباطاتی» ، آگاه می سازد . آگاهی بر این وقایع انکار ناپذیر ، تلخ است و محتوم ؛ تلخ است همچو زندگی و محتوم همچو مرگ ! 

نویسنده نیشخند بر لب دارد . او بدبین است ولی فاجعه ساز نیست . او خطر را برای ادمیان جنگ نمی داند . به گمان او جنگ جهانی تمام عیار هرگز رخ نخواهد داد . او ترس از زایش جهانی دارد کافکائی یا ارولی ، بی منطق و بی رحم قزاق خانه مانند . او وحشت دارد که انسان ها را همچون ارقام به خط کنند یا برای سود چنان بچلانند که جز پیکری جسمانی و غرق در مادیات ، چیزی از آنان باقی نماند . از دید نویسنده خطر واقعی اشاعه ی «توتالیتاریسم» است. 

توتالیتاریسم جدیدی که عرصه گیتی را به یک «اردوگاه کار اجباری» یا به اصطلاح متداول یک «گولاگ» مبدل نماید . نویسنده ی کتاب هر دو ابر قدرت و هر دو سیستم حاکم ب جهان را به یک چوب میراند . نتیجه گیری های او گاه اعجاب انگیز است ولی چندان دور از واقعیت نیست . ساز خلال سطور نوشته ی او نسیم آزادی و انسان دوستی و رهایی ابنای بشر از هر قید و بندی ، به مشام می خورد . او تنها به ملت ها می اندیشد ، به انسان های بی گناهی که تقریبا تمامی چند ملیارد ساکنان کره ی خاکی را ، اعم از سپید و سیاه و زرد و قهوه ای و شرقی و غربی و کمونیستئ غیر کمونیست ، و جدا از جهان اول و دوم و سوم ، در بر می گیرد ! او به یکایک ما می اندیشد که آینده ی خود و فرزندانمان بازیچه ی دست پول پرستان غرب یا دستخوش هوا و هوس خودکامگان شرق می باشد . 


خواندن این کتاب برای هر کس که می خواهد به کنه دگرگونی های اقتصادی و تکنولوژی کنونی پی ببرد و مکانیسمبه ظاهر پیچیده و در حقیقت ساده ی دو سیستم حاکم بر جهان معاصر را درک کند و بالاخره با مسائل غامض سیاسی و اقتصادی و نظامی ، که با یک مکالمه تلفنی بین سران دو ابر قدرت یا در گفتوگویی بسایر دوستانه و از برکت چند بده بستان ، به سادگی حل می شود ، آشنا گردد ، مطلقا ضرورت دارد. 

این کتاب که حاوی نکته های فنی و خشک نیز می باشد ، به شیوه تی طنز گونه و ساده و گاه به شکل یک داستان پلیسی نفس گیر (و البته حقیقی) تحریر شده است . سموضوعات بغرنج اقتصادی و مالی چنان بیان گشته است که مانند کپسول دارویی که تلخی آن احساس نمی شود ، به راحتی از گلو پائین می رود . بنا بر این خواننده کم تر احساس خستگی می کند و پس از تمام کردن کتاب ، این پرسش ناخوداگاه به ذهنش متبادر می شود که در چه دنیای دیوانه ای زندگی می کنیم و سرنوشت ما و نسل های پس از ما چه خوااهد بود ؟ آیا اقتدار شرکت های چند ملیتی ، که در عین حال کلیه ی پیشرفت های علمی و فنی و اجتماعی و رفاهی و بیش ترین نوآوری های امروزی حاصل کوشش های آن ها ست و انقلاب تکنولوژیکی که در حال تکوین است ، خواسته یا ناخواسته ، به دست آن ها صورت گرفته است ، حدیقف خواهد داشت ؟ آیا این اقتدار بی مانند شمشیر دودم نیست ؟ 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ودکا کولا

  • ناشر: جاویدان
  • کد کتاب: 64135 - 102/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: شارل لوونسن, غلامعلی سیار, جنگ سرد, اقتصاد جهانی, شوروی, جامعه شناسی اقتصادی, اقتصاد سیاسی, روسیه, کتاب ودکا کولا