کتاب وحدت وجود به روایت ابن عربی و مایستر اکهارت فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات هرمس

وحدت وجود به روایت ابن عربی و مایستر اکهارت

نویسنده: قاسم کاکائی
ناشر: هرمس - مرکز بین المللی گفتگوی تمدنها
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 674
اندازه کتاب: وزیری جلد سخت  - سال انتشار: 1382 ~ 1381 - دوره چاپ: 2 ~ 1

 

مروری بر کتاب

این کتاب به گزارش، تحلیل، و مطالعه مقایسه ای و تطبیقی آراء و نظرات «محی الدین ابن عربی» و «مایستر اکهارت»، دو عارف و نظریه پرداز عرفانی، که یکی از آنان مسلمان پیرو سنت نبوی است و دیگری مسیحی پیروی کلیسای رومی، می پردازد.

نویسنده در کتاب حاضر،با شرح و تحلیل و مقایسه نظرات این دو عارف نامدار، به حوزه عرفان تطبیقی گام نهاده است. محور کتاب، عرفان نظری است که به تعبیری، خود نوعی فلسفه یا، به تعبیر بهتر حکمت یا، به تعبیر سوم، ما بعد الطبیعه است؛ و نیز می توان گفت نوعی الهیات است:الهیات عرفانی (mystical theology )، در برابر الهیات طبیعی (natural theology ) که فقط بر استدلال عقلی تکیه می زند و الهیات جزمی (dogmatic theology) که فقط بر نقل و تعبد اتکاء دارد؛ و درهر صورت از نظریه پردازان این عرفان توقع ارائه دلیل و برهان، توقع نابجایی نیست.

موضوع کتاب بررسی نظرات ابن‌عربی و مایستر اکهارت در ارتباط با وحدت وجود و مطالب مربوط حاشیه‌ای آن است.نویسنده آشنایی خود با حسنعلی نجابت شیرازی را عامل اصلی در گرایش خود به عرفان اسلامی ذکر کرده و وحدت وجود را یک صفتی عینی یافته است.در پیشگفتار می نویسد:«نگارنده وحدت وجود را نه یک بحث علمی بلکه صفتی عینی می دید که در یک ولی خدا تبلور یافته بود».

فهرست

کتاب دارای چهار بخش و ۱۴ فصل است.

بخش اول: اکهارت و اصول اندیشه های او
بخش دوم: معنای وحدت وجود از نظر ابن‌عربی و اکهارت
بخش سوم: اثبات وحدت و توجیه کثرت
بخش چهارم: خدا از دیدگاه ابن‌عربی و اکهارت

جوایزی که این کتاب برنده شده است

کتاب سال جمهوری اسلامی ۱۳۸۲

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

وحدت وجود به روایت ابن عربی و مایستر اکهارت

  • ناشر: هرمس
  • کد کتاب: 89877 - 105/2
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال
  • 350,000ریال
  • 3 یا بیشتر 280,000ریال

برچسب ها: قاسم کاکائی, ابن عربی, مایستر اکهارت, فلسفه اسلامی, وحدت وجود, منطق, فلسفه غرب, عرفان اسلامی, عرفان غرب, کتاب وحدت وجود به روایت ابن عربی و مایستر اکهارت