دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

وای بر مغلوب

وای بر مغلوب

نویسنده: غلامحسین ساعدی
ناشر: بهنام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 115
اندازه کتاب: رقعی  - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

اثر حاضر نمایش‌نامه‌ای است که ذیل سه پرده به اجرا در می‌آید.
شخصیت‌های نمایش عبارت‌اند از :
خانم ، سکینه ٬ خدیجه ، سودابه ، سوسن و پسر عمو.

اولین صحنه با حضور خانم آغاز می‌شود. به دنبال او سکینه و خدیجه ، و خدمتکار پیر وارد می‌شوند. خانم عصبانی است و با ناسزا گفتن به بچه‌های محل و تهدید آن‌ها باعث وحشت خدیجه و سکینه می‌شود. خانم پیرزنی است روانی که پس از مرگ همسرش به اطرافیان خود مشکوک شده است. او احساس می‌کند بچه‌ها می‌خواهند او را اذیت کنند ; از این رو تصمیم می‌گیرد با سنگ به آن‌ها حمله کند.سکینه و خدیجه او را منصرف می‌سازند تا این که پسر عمو وارد می‌شود. این بار خانم او را قاتل همسرش می‌داند و با او به خشونت رفتار می‌کند. سرانجام پس از مدتی گفت و گو با پسر عمو به اسراری پی می‌برد که ...

خانم با سروصدا به وسط صحنه می پرد. به دنبال او سکینه و خدیجه دو خدمتکار پیر، ترسیده و وحشت زده وارد می شوند. یک لحظه ساکتند،بعد خانم برمی گردد و در حالی که مشت اش را به سمت بیرون صحنه گرفته، با سروصدا شروع به صحبت می کند.
خانم:بی پدر و مادرها. خیال می کردن که نمی تونم از پس شون بربیام، ها! حالا اگر جرات دارن دوباره پیداشون بشه، اونوقت می دونم چه بلائی سرشون بیارم.
با فریاد
هیچ معلوم هس از جون من چی می خوان!
آرام و سریع.
همه اش تقصیر این مدرسه هاس، همه رو بی چشم و رو بار آورده ن، به همه شون یاد داده ن که راه بیفتن و بیان پشت در خونه ما. یه دونه آجان هم نیست که با، باتون لت و پارشون بکنه. زیر ماشین هم نمی رن که شر یکی شون کم بشه.
به طرف خدیجه می رود....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات