منو
سبد خرید

واژه های نو ؛ برخی از واژه های آموزشی ؛ متن کامل

واژه های نو ؛ برخی از واژه های آموزشی ؛ متن کامل
واژه های نو ؛ برخی از واژه های آموزشی ؛ متن کامل
-18 %
واژه های نو ؛ برخی از واژه های آموزشی ؛ متن کامل
واژه های نو ؛ برخی از واژه های آموزشی ؛ متن کامل
واژه های نو ؛ برخی از واژه های آموزشی ؛ متن کامل
  • موجودی: موجود
  • مدل: 159337 - 8/3
  • وزن: 0.40kg
700,000 ریال
850,000 ریال

واژه های نو

نویسنده: خسرو روزبه
ناشر: پیشرو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 332
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : نو ؛ ابتدای کتاب نوشته دارد

 

مروری بر کتاب

برخی از واژه های آموزشی

آپارتاید:

این واژه انگلیسی یکی از اشکال وحشیانه ی تبعیض نژادی را بیان می کند و در اصل عبارتست از سیاست تبعیضی که نژاد پرتان کشور جمهوری افریقای جنوبی علیه اکثریت سیاهپوست بومی و هندیان آن کشور اعمال می کنند.

از نظر لغوی به معنای مجزا و جدا نگهداشتن است. آپارتاید یعنی جدا نگهداشتن افراد متعلق به نژادهای غیرسفید، مجبورکردن آنها به اقمات در محلات و استانهای خاص، محروم کردن آنها از کلیه ی حقوق سیاسی و امکان تحصیل و پیشرفت.
در مناطقی که سیاه پوستان مجبور به اقامت در آن می شوند و حق خروج آن را ندارند حداقل امکانات زندگی نیز موجود نیست.

 امپریالیسم :

 امپریالیسم از کلمه قدیم تر (امپراطوری) گرفته شده است. و این اصطلاح عنوان برای قدرت یا دولتی بوده که خارج از محدوده و کشور خود به زور به تصرف سرزمین ها و ممالک دیگر اقدام می کرده، و آنجا را جهت بهره برداری، تحت سلطه خود قرار می داده است. و معنای امپریالیسم با کلمه استعمار پیوندی نزدیک دارند. و امپریالیسم به امپریالیسم نظامی، اقتصادی و فرهنگی تقسیم می شود.

میلیتاریسم:

به معنای ارتش سالاری می باشد. به چهار حالت در سازمان ارتش مانند جنگجویی، سروری ارتش بر دستگاه دولت، بزرگداشت سپاهگیری و بسیج کشور برای هدف های نظامی را ارتش سالاری گویند. وقتی این چهار حالت کاملاً فراهم شد ارتش سالاری کامل گویند. و میلیتاریسم زمینه را برای دژسالاری، نازیسم، فاشیسم و فالانژیسم فراهم می کند.

دژسالاری:

نام و اصطلاحی برای حکومت هایی است که با روش استبدادی و ترور بر سر کار می آیند.

نازیسم:

 عنوانی است برای حکومت آلمان در دوره "آدولف هیتلر" و گاهی هم ردیف معنای فاشیسم می باشد. و نیز نازی علامت اختصاری "حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان" به رهبری هیتلر است.

فاشیسم:

 این اصطلاح به صورت عام نامی است برای همه رژیمهایی که بقایشان بر پایه دیکتاتوری و زور و کشتار استوار است. اما به معنای خاص، نام جنبشی است که در سال 1929 به رهبری "موسولینی" در ایتالیا به راه افتاد.

فالانژیسم:

 نام حزب فاشیست اسپانیا می باشد. این حزب را "خوزه آنتونیو پریمودو ریورا" پسر دیکتاتور پیشین، "پریمودو ریورا"، در سال 1933 بنیان گذاشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات