منو
سبد خرید

واژه نامه هنر

واژه نامه هنر
واژه نامه هنر
  • موجودی: موجود
  • مدل: 121189 - 69/3
  • وزن: 1.66kg
1,200,000 ریال

واژه نامه هنر

نویسنده: فرشته کریمی
ناشر: نوید شیراز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1211
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

هنر واژه ای است که بسیاری را به خود جلب می کند. هر کس به فراخور حال خود برداشتی از هنر دارد. هنر دیگر واژه ای مجرد و تنها نیست. بلکه با زیرکی تمام خود را در تمامی شئونات زندگی ما وارد کرده است. حواس پنجگانه ما بیشتر از همه چیز خاصیت وجودی هنر را درک می کنند. با چشم خود هنر سینما و تئاتر، تابلوهای ماندگار نقاشی، مجسمه های زیبا، معماری و خطاطی را مشاهده می کنیم و از آنها لذت می بریم و با گوش خود اصوات را، اپراها، نمایش ها و موسیقی و آوازها را می شنویم. آنگاه به قضاوت می نشینیم که آیا اصولاً چیزی را که دیده یا شنیده ایم هنر است یا نیست؟ و این مطمئناً به طرز فکر، سلیقه و آگاهی های ما از پیشینه آن هنر بستگی دارد.

 هدف از تألیف کتاب واژه نامه هنر این است که دوستداران هنر بتوانند به راحتی با آثار هنری و به وجود آورندگانشان آشنا شده و در هر شاخه ای از هنر که علاقمندی احساس می کنند زمینه ای برای دست یابی به اطلاعات وسیع و گسترده بیابند. این کتاب در بردارنده مطالبی درباره هنر نقاشی، پیکر تراشی، موسیقی، خطاطی و... می باشد و نه تنها دانشجویان عزیز رشته هنر، بلکه تمامی علاقمندان و دوستداران هنر می توانند به صورت تخصصی و مطالعه آزاد از این کتاب بهره کافی برده و به اطلاعاتی که برای هر انسانی خالی از لطف نیست دست یابند. با این نیت مؤلف کتاب دست به کار بزرگی زده است. این کار بسیار وقت گیر و طاقت فرساست. البته علیرضا مرادی دستیار ایشان نیز بار بسیاری از زحمتها را بر دوش خویش حمل نموده است.

*آزتک ها
آزتک ها اعضای قبیله ای کوچک و جنگاور از شمال آمریکای میانه، در سال 1325 میلادی، پایتختشان «تنوچتیتلان (در محل مکزیکوسیتی امروزی) را در دره مکزیکو تأسیس کردند. این شهر بعدها مرکز یک امپراطوری بزرگ شد.
آزتک ها در زندگی مذهبی شان همانند زندگی نظامی خویش بی امان و درنده خو بودند. همنوعان خویش را قربانی می کردند و معتقد بودند که چون خدای خورشید خودش را در راه آفریدن بشر قربانی کرده است انسان نیز مجبور است با ریختن خون خویش به پای او، این عمل او را تلافی کند.
مراسم اجرای این گونه قربانی ها نه فقط مستلزم ساخته شدن یک محیط باشکوه برای معبد بود بلکه استفاده از لباس ها و لوازم بسیار قیمتی و فاخر را نیز الزامی ساخته بود. این مراسم مانند بخش بزرگی از فرهنگ آزتک ها دنباله رسومی بود که اسلاف ایشان پی ریزی کرده بودند.

*باروک
شیوه مخصوص در هنرهای زیبا که به معنی خارق العاده و عجیب است. (اگر مشخصات این سبک مخصوصاً در معماری برای خوانندگان توضیح داده می شد بهتر بود).

*پل گوگن
شخصیت های چهار پایه گذار نقاشی نوین؛ سورا، گوگن، 
وان گوگ و سزان درست به اندازه نقش ایشان در تکامل هنر مزبور با یکدیگر تفاوت دارد. در نظر عموم مردم، نام و گرایش های گوگن و وان گوگ با تکامل بعدی اکسپرسیونیسم جوش
 خورده است...

*تاج محل
اگره، هند 1652-1632 ب.م 
پرآوازه ترین آرامگاههای اسلامی، بنای تاج محل در شهر اگره است. تاج محل توسط یکی از فرمانروایان مسلمان هندوستان به نام «شاه جهان» به یادبود همسرش ملکه «ممتاز محل» ساخته شد...

*جیغ
ادوارد مونک، 1893-90×73 سانتیمتر، موزه ملی اسلو
او در  تابلوی جیغ منظره کاملاً ناراحت کننده ای از هراس عصبی که به صورت جیغی وحشتناک ولی آرام در آمده است نشان می دهد. این جیغ در داخل ذهنی شنیده می شود که در اثر نگرانی طولانی از هم می پاشد.

*چنگ
لودویک ون بتهوون
قطعه بسیار درخشان چهار بخشی و معروف است این قطعه درست مطابق سلیقه نوازندگان مستعد و با ذوق قدیمی است. یعنی برای تظاهر و خودنمائی خوب است به این نحو که، نوازنده اول با سه نوازنده خیلی ضعیف تر همراه می شود.

*خسرو دوم شاه ساسانی
روی سکه در چپ: نوشته پهلوی، در راست سه نقطه
پشت سکه نوشته با سه خط، یکی به کوفی، دو تا به پهلوی، وزن 600/. مرول 13

*درام
در مقابل «درما» به معنای اخیرش، همان اصطلاحی است که در ابتدای ورود تئاتر غربی به ایران به کار می رفت و منظور نمایش های اخلاقی و اجتماعی و خانوادگی است.

*مسجد شیراز
می گویند به وسیله عمر و لیث از سلسله صفاری (286-247 هـ)
ساخته شده است. گویا این مسجد به صورت کوشکی بوده که در مرکز آن حیاط واقع بوده و از بنائی کوچک و مربوط به دوره ساسانی در قصر شیرین الهام یافته بوده 

*شام واپسین 
لئوناردو داوینچی، نقاشی دیواری، حدود 1498-1495 کلیسای سانتاماریا دله گراتسیه، میلان
لئوناردو نقاشی دیواری شام واپسین را برای سفره خانه کلیسای سانتاماریا در میلان نقاشی کرد. این نقاشی با آنکه تا حدی از میان رفته است که نتیجه کم تجربگی هنرمند در گزینش مواد کارش بوده و با آنکه بارها بخشی از آن را ترمیم کرده اند از لحاظ صوری و عاطفی، گیراترین اثر او به شمار می رود.   

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات