منو
سبد خرید

واژه نامه سیاسی اجتماعی

واژه نامه سیاسی اجتماعی
واژه نامه سیاسی اجتماعی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 128181 - 114/4
  • وزن: 0.30kg
450,000 ریال

واژه نامه سیاسی اجتماعی

نویسنده: امیر نیک آئین
ناشر: حزب توده
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: پالتویی - سال انتشار: 1358  - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

واژه نامه سیاسی تالیف هوشنگ ناظمی (امیر نیک آیین)، از آثار گرانسنگی است که می‌تواند مبارزان سوسیالیست به خصوص نسل جوان ایران را در راه دشواری که در پیش دارند یاری رساند.این واژه نامه در ۱۰۰ مدخل تهیه شده و هر مدخل مهر و نشان چندین دهه رشد تئوری و پراتیک مارکسیستی در ایران را بر خود دارد...

مجموعه لغات و اصطلاحات علم‌ سیاست می‌باشد که به ‌همراه توضیحات و معنای آن گرداوری شده است. در بخشی از کتاب واژه‌نامه سیاسی می‌خوانیم: آنارشیسم یا هرج و مرج طلبی یک جریان سیاسی است که با منافع و آمال طبقه کارگر و همه زحمت‌کشان مغایر است.

از نظر طبقاتی دارای ریشه خرده بورژوایی و از نظر سیاسی ارتجاعی است، زیرا در جهت تکامل جامعه نیست. این لغت از واژه یونانی آنارخیا مشتق است که به معنای فقدان رهبری و حکومت است. آنارشیست‌ها ضرورت وجود دولت و منجمله دولت برولتاری را در هرگونه شرایط اجتماعی، ضروررت وجود حزب و انضباط و مشی سیاسی و برنامه عمل آن را نفی می‌کنند.

در جنبش انقلابی طرفداران آنارشیسم با رهبری نهضت از جانب حزب و با ایدئولوژی آن مخالف‌اند. آن‌ها بهانه این‌که شخصیت انسان آزاد است، تنها عمل انفرادی را قبول می‌کنند و در مقابل اقدام جمعی و مبارزه طبقاتی و نهضت اجتماعی را به هیج می‌گیرند. با چنین طرز تفکری روشن است که آنارشیسم عملا مانع مبارزه مردم و گسترش و اتحاد آن می‌شوند، طبقه کارگر را از انجام رسالت تاریخی خویش باز می‌دارند، نفاق و پراکندگی را به جای تشکل و همبستگی می‌گذارند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات