پارسی دری

پارسی دری

نویسنده: رحیم مسلمانیان قبادیانی
ناشر: امیرکبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 243
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : نو ؛ مهر خورده است

 

مروری بر کتاب 

زبان فارسی دری یکی از زبان‌های کهن، توانگر، آسان‌فهم، ساده و خنیاگرانه، زیبا و دانشی خانواده‌ی زبان‌های ایرانی است. این زبان بیش از 2500سال است که در جهان به زیست پرنشیب و فراز خویش ادامه می‌دهد.به‌رغم اندیشه‌ی ناپاک دشمنان ناخردمند، در کهن بودن این زبان جای تردید سراغ نداریم. نمی‌توان، آفتاب را به دو انگشت پنهان داشت؛ به گفته‌ی مولانا: آفتاب آمد، دلیل آفتاب گر دلیلت باید از وی رو متاب زبان فارسی دری از فرهنگ والا، ادبیات پاکیزه و جاودان، ماهیت انسانی و ساختمان بی گزند و بارور برخوردار است. 

خاستگاه زبان و ادب دری. این گفته که: زبان و ادب دری در خراسان بزرگ (بلخ و بخارا و سمرقند و خجند...) به دنیا آمده، سپس در سراسر ایران زمین گسترش یافته است، حقیقت دارد. نخستین پاره دری که دسترس هست، سال 56ه./676 م. در بخارا سروده شده است... . 

زبان دری کم‌کم با عناصری که از لهجه‌های دیگر جذب کرده بود به ویژه با واژگان بی‌شماری که از زبان عربی گرفته بود، غنی شد و کم‌کم به عنوان زبان فرهنگی فراگیر گشت. پادشاهان سامانی تاثیر زیادی در گسترش زبان فارسی و ارتقای آن به یک زبان نوشتاری ادبی داشتند و در روزگار غزنویان فارسی دری، زبان ادبی کشور شد و در زمان شاهان سلجوقی این زبان در کارهای اداری و دیوانی جای زبان عربی را گرفت و تا جایی گسترش یافت که در زمانی، بعد از زبان عربی دومین زبان بزرگ دنیای اسلام شد که محدوده‌ی آن از هند تا آسیای صغیر بود و نه تنها در ایران و آسیای میانه، بلکه در میان بسیاری از اقوام شرق نزدیک و میانه در مناطقی مثل هند، آسیای صغیر، افغانستان و آذربایجان زبان رسمی و ادبی شد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

پارسی دری

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 97290 - 201/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: رحیم مسلمانیان قبادیانی, زبان فارسی, تاریخ ادبیات فارسی, فارسی دری, کتاب پارسی دری