دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

هیچ و همه

هیچ و همه

نویسنده: آرتور کستلر
مترجم: علی اصغر خبره زاده
ناشر: مترجم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 270
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1335 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو  ؛ جلد کتاب ترمیم شده و جلد پشتی زدگی دارد

 

مروری بر کتاب

روباشوف بطور مبهم می دانست که حکم اعدام هنگام شب در زیرزمین‌ها اجرا می شود و مجرم با یک گلوله در پس گردن نابود می گردد .در حزب «مرگ» چیز اسرارآمیزی نبود و هیچ جنبه ی خیالی و شاعرانه نداشت .مرگ یک نتیجه ی منطقی بود , عاملی بود که با آن حساب می کردند و دوباره به او یک خصیصه ی معنوی می پوشانیدند .

وانگهی به ندرت از مرگ حرف می زدند و تقریبا هرگز کلمه ی «اعدام» را استعمال نمی کردند ؛ اصطلاح معمولی آن « تصفیه ی جسمانی » بود.این کلمات فقط یک فکر محسوسی را به خاطر می آورد : محروم شدن از هر نوع « فعالیت سیاسی » .عمل مردن بنفسه جز یک نوع تجزیه ی مادی , چیز دیگری نبود _ بی آنکه هیچگونه علاقه مندی نشان داده شود که طرف , چه کسی می باشد .مرگ از لحاظ اینکه در یک معادله ی منطقی عاملی به شمار می رفت , همه ی خصایص جسمانی و عمقی خود را از دست داده بود !

ظلمت در نیمروز یا «هیچ و همه» معروفترین رمان آرتور کستلر است که آن را در سال ۱۹۴۰ منتشر کرد. کستلر از یهودیان مجارستان بود که در سال ۱۹۴۵ تابعیت بریتانیا را کسب کرد. اگرچه در این داستان نام هیچ شخصیت یا مکان واقعی آورده نشده‌است، و از استالین هم با نام «شخص اول» یاد شده اما وقایع داستان به روشنی شوروی سال ۱۹۳۸ میلادی را بازنمایی می‌کنند. شخصیت اصلی داستان روباشوف نام دارد که یکی از رهبران انقلاب ۱۹۱۷ و از اعضای کمیته مرکزی حزب کمونیست شوروی بوده که در جریان محاکمات فرمایشی نظام استالین دستگیر، زندانی و در نهایت محکوم به اعدام می‌شود.

ظلمت در نیمروز حکایت زندگی کسانی است در روزگاری غریب که نان را به تساوی می خواستند ، و نوخواستگانی از راه نرسیده در این راه ، کرامت و آزادی انسان را لگدمال کردند . رویارویی آرزوهای نیک اندیشانه انسان هایی که دل در گرو آرمانی عدالت خواهانه نهاده بودند با شقاوت عریان قدرت پرستانی که بر این خوان سور، عزای انسان در خلوت کشته را به شادخواری نشسته اند ؛ داستان مسخ آدمها ، خودزنی ، رذالت و نامردمی .آنها که بر نمی تافتند ، حتی در خلوت خویشان خود آمین را با ترس بر زبان می راندند .

ظلمت در نیمروز بازنمایی دادگاه‌های نمایشی و تصفیه‌های استالینیستی است که یک سال پیش از جنگ جهانی دوم در شوروی اوج گرفت. روباشوف، شخصیت اصلی داستان، از رهبران انقلاب 1917 است که تحت بازجویی‌های سخت به اعمالی اعتراف می‌کند که هرگز از او سر نزده است. روباشوف شخصیتی خیالی است، اما کوستلر او را بر اساس ویژگی‌های رهبران فکری انقلاب بلشویکی و سیاستمداران برجسته‌ی شوروی خلق کرده است و شرح زندان و اعترافات او بازتاب آرای سیاسی روز است.

ظلمت در نیمروز از تأثیرگذارترین رمان‌های سیاسی قرن است و در زمره‌ی مهم‌ترین آثار روشنفکری علیه کمونیسم به‌شمار می‌رود.بسیاری این کتاب را نقطه‌ی عطفی در گذر از دهه‌ی 1930 به سال‌های جنگ سرد شمرده‌اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب هیچ و همه

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات