كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
هژمونی و استراتژی سوسیالیستی

هژمونی و استراتژی سوسیالیستی

نویسنده: ارنستو لکلائو
مترجم: محمد رضائی
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

به سوی سیاست دموکراتیک رادیکال

ارنستو لاکلائو و شانتال موفه در دهه هشتاد حین افول مارکسیسم کتابی نوشتند تحت عنوان «هژمونی و استراتژی سوسیالیستی» که اتفاقاً در حوزه نظری کتاب مهمی به شمار می رود. آنچه در پی می آید تقریری موجز و بسیار مختصر از برخی ایده های آن کتاب است.

لاکلائو و موفه بحران مارکسیسم را به سه دسته صورت بندی می کنند:

۱- تثبیت مارکسیسم ارتدوکس: در مبارزات مارکسیستی، نهایتاً یک تئوری انتزاعی بر مبارزات عینی اجتماعی و بر عمل سیاسی احزاب سوسیال دموکرات حاکم شد، به عبارتی، تفوق پرولتاریای متحد تحت رهبری حزب کارگر.

۲- تجدید نظرطلبی برنشتاین: رابطه سیاست و اقتصاد یا زیربنا و روبنا در مفهوم کلاسیک، دلیل اصلی چرخش برنشتاین به سمت تجدید نظرطلبی بود. از نظر او جلوگیری از فروپاشی یا تقسیم طبقه کارگر در کاپیتالیسم پیشرفته، تنها به واسطه مداخله عینی سیاسی ممکن است. تجدیدنظرطلبی، شکاف موجود بین اقتصاد و سیاست را نشان می دهد، اما خصلت طبقه- بنیان کنش سیاسی حزب کارگر را زیر سوال نمی برد. در اینجا گرایش کانتی برنشتاین، یک دوگانگی را بین حوزه آزادی (که در خودمختاری سوژه های اخلاقی وجود دارد) و جبرگرایی قوانین اقتصادی تبیین می کند.

۳- سندیکالیسم انقلابی سورل: ژرژ سورل از تقابل حوزه ها (ی فرضاً اقتصادی- سیاست) فراتر می رود و برای اولین بار تلاش می کند به خودمختاری اجتماعی بپردازد و آن را مفهوم سازی می کند. بدین ترتیب، سورل جبهه های بی شکل اجتماعی را جایگزین وحدت طبقه اقتصادی می کند. این جبهه ها یا بلوک های اجتماعی به واسطه ابزارهای ایدئولوژیک کنار هم قرار می گیرند.

لاکلائو و موفه از این سه صورت بندی، به ظهور مفهوم هژمونی به مثابه عرصه منطق جدید سیاسی می رسند.
چنان که می دانیم در مارکسیسم ارتدوکس، مفهوم هژمونی جایگاهی فرعی داشت. فی المثل، از نظر پله خانف، هژمونی وظایف چندگانه اقتصادی و سیاسی را به پرولتاریای روسیه به عنوان نتیجه عقب ماندگی اقتصادی تحمیل می کرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

هژمونی و استراتژی سوسیالیستی

  • ناشر: ثالث
  • کد کتاب: 101595
  • موجودی: در انبار
  • 320,000ریال
  • 285,000ریال

برچسب ها: ارنستو لکلائو, محمد رضائی, ایدئولوژی, جامعه شناسی اقتصادی, مارکسیسم, کتاب هژمونی و استراتژی سوسیالیستی