كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
هویت های مرگبار

هویت های مرگبار

نویسنده: امین معلوف
مترجم: مرتضی ثاقب فر
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 176
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1 

همراه با امضای مترجم

 

مروری بر کتاب 

هویت‌ جمعی‌، مانند هویت‌ فردی‌، از تعلقات‌ بی‌شماری‌ چون‌ زبان‌، نژاد، قومیت‌، ملیت‌، مذهب‌، رنگ‌ پوست‌ و... تشکیل‌ می‌شود. هر یک‌ از این‌ تعلقات‌ تا وقتی‌ مورد اهانت‌ و آزار یا دستاویز قدرت‌طلبی‌ و انتقامجویی‌ قرار نگرفته‌اند، خود بی‌آزارند. اما به‌ محض‌ کم‌ترین‌ آسیب‌ سر بلند می‌کنند، حالت‌ دفاعی‌ و سپس‌ تهاجمی‌ می‌گیرند و به‌ حق‌ یا ناحق‌ دستمایة‌ آزار و آشوب‌ می‌شوند.

به‌ راستی‌ نیاز به‌ تعلق‌ جمعی‌ به‌ ویژه‌ به‌ شکل‌ فرهنگی‌ (ملی‌، مذهبی‌، زبانی‌ و غیره‌) چه‌ معنایی‌ دارد؟ چرا این‌ میل‌ فی‌نفسه‌ مشروع‌ غالباً به‌ هراس‌ از دیگری‌ و نفی‌ او می‌انجامد؟ آیا جامعه‌های‌ امروزی‌ به‌ بهانة‌ این‌ که‌ تمام‌ انسان‌ها زبان‌ یگانه‌، مذهب‌ واحد یا رنگ‌ همسان‌ ندارند، محکوم‌ به‌ خشونتند؟

امین‌ معلوف‌ در تجربیات‌ شخصی‌ خود و نیز در تاریخ‌، مطبوعات‌ و فلسفه‌ به‌ کنکاش‌ و کاوش‌ می‌پردازد تا پاسخی‌ برای‌ مفهوم‌ حیاتی‌ هویت‌ پیدا کند. او نشان‌ می‌دهد هویت‌ پدیده‌ای‌ ثابت‌ نیست‌ و ساختار آن‌ می‌تواند تغییر یابد. او توهمات‌ و دام‌های‌ موجود در هویت‌ را می‌نکوهد و ما را به‌ انسان‌دوستی‌ باز و بی‌کرانه‌ای‌ فرا می‌خواند که‌ هم‌ از یکسان‌سازی‌ تمام‌ انسان‌های‌ روی‌ زمین‌ ــ در پشت‌ شعار جهانی‌ شدن‌ ــ دوری‌ جوییم‌ و هم‌ از پناه‌ بردن‌ به‌ روحیة‌ بسته‌ و منزوی‌ «ایلیاتی‌»

برانگیخته از پرسشی مکرر و به ظاهر معمولی از سوی دوستان و آشنایان که «خودت را بیش تر فرانسوی می دانی یا لبنانی؟»، امین معلوف، نویسنده عرب مسیحی لبنانی تبار فرانسوی، از خودش درباره ماهیت هویت، درباره هیجانات عاطفی که برمی انگیزد و درباره انحراف های مرگبارش پرسش می کند. هویت با پیکربندی مولفه های کم و بیش بی شمارش، جنسیت، ملیت، دین، زبان، نژاد، خاستگاه اجتماعی، بومی با مهاجر بودن، در اقلیت یا در اکثریت بودن و... که شخص در انتخاب هیچ یک از ان ها اختیاری ندارد، ناگزیر است همه عمر، دست کم از زمان رسیدن به بلوغ فکری، تبعات آن را متعهد شود، عدهای با سربلندی و عده کثیر دیگری با شرمندگی!

نویسنده می‌پرسد چرا در آستانه هزاره سوم، تأکید بر هویت خویشتن باید با نفی هویت‌های دیگری قرین باشد؟ چرا بسیاری از اشخاص نمی‌توانند همه تعلق‌های هویتی‌شان را آزادانه به‌عهده بگیرند؟ آیا جامعه‌های ما تنها به دلیل تفاوت در دین، زبان، ملیت و عقیده انسان‌هایی که در آن زندگی می‌کنند تا ابد گرفتار تنش‌ها و فوران خشونت‌های مرگبار، از حمله‌های انتحاری تا نسل‌کشی، خواهد بود؟ آیا به موجبِ قانون طبیعت است یا قانون تاریخ که هم‌دینان به‌نام هویت زبانی و هم‌زبانان به‌نام هویت دینی و هم‌دینان و هم‌زبانان به‌نام هویت عقیدتی (ایدئولوژی) یکدیگر را می‌کشند، یا نفی بلد می‌کنند؟
 

فهرست 

• هویت من، تعلق های من
• وقتی که تجدد از نزد دیگری می آید
• عصر قبیله های جهانی
• رام کردن پلنگ

باید به گونه ای عمل کرد که هیچ کس از تمدن مشترکی که در حال زاده شدن است احساس طرد شدگی نکند، که هر کس بتواند زبان مادری و برخی نمادهای فرهنگی خاص خود را در آن بازیابد، که هر کس بتواند با هر چه در پیرامونش آفریده می شود همذات انگاری کند نه این که به گذشته ی آرمانی پناه ببرد.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

هویت های مرگبار

  • ناشر: ققنوس
  • کد کتاب: 81953 - 104/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: امین معلوف, مرتضی ثاقب فر, جامعه شناسی, جامعه شناسی نوین, هویت, جامعه شناسی سیاسی, روانشناسی اجتماعی, مقالات اجتماعی, کتاب هویت های مرگبار