هومیوپاتی

هومیوپاتی

نویسنده: ویلیام کالینگ
مترجم: نسرین حسین پور نوبری
ناشر: اشک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 94
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

اگرچه طب مدرن دربارة طیف وسیعی از بیماری‌ها از کودکی تا بزرگ‌سالی و سالمندی، موفقیت چشمگری داشته، بسیاری از پیشرفت‌های آن به صورت ناخواسته منجر به ظهور مشکلات جدیدی شده است. به طور مثال سرکوب سریع علایم بیماری به وسیلة داروها برای تسریع بازگشت بیمار به وظایف روزانة او، فرصت لازم را از سیستم‌ ذهنی بدن برای مقابله با علت بیماری گرفته و منجر به افزایش شکایات مزمن سلامت و بیماری‌هایی از قبیل خستگی مزمن شده است. هم‌چنین افزایش طول عمر به کمک طب مدرن، زمان بیش‌تری برای بروز بیماری‌های مزمن و فرسایشی فراهم کرده است.

موارد مذکور، دنیای پزشکی مدرن را به سوی ابعاد دیگری از طب از قبیل پرداختن به اصل پیشگیری ارتقای سلامت و هم‌چنین ارتباط با شاخه‌های مختلف طب مکمل سوق داده است. در همین راستا سلسله کتاب‌های حاضر که این کتاب یکی از آنهاست در پی اطلاع‌رسانی دربارة شاخه‌های رایج طب مکمل در دنیای امروز هستند و مطلقا تاکیدی بر جایگزینی آنان به جای پزشکی مدرن ندارند. این کتاب به اطلاعاتی در خصوص طب هندی (آیوروودا) اختصاص یافته است. آیوروودا علمی است که با شفای جسمی، تغذیه، گیاه‌درمانی و ماساژ سروکار دارد.

هومیوپاتی یکی از موثر ترین روش های پزشکی است که تاکنون کشف شده با این حال توان شگفت آور این روش را فقط افرادی نه چندان پر شمار درک کرده اند، زیرا ساختارهای بی انعطاف پزشکی متداول آن را تخت الشعاع قرار داده است .با فرا رسیدن پایان قرن بیستم ، جهان نسبت به ادعاهای شرکت های دارویی اندکی شکاک تر نسبت به آلودگی هایی که از آن داروها و فعالیت های شرکت های داروسازی در کره زمین ایجاد می شود است. شاید سر انجام نوبت هومیو پاتی رسیده است.

هومئوپاتی، یا همسان‌درمانی یک شیوه‌ی پزشکی جایگزین که ساموئل هانمن در سال ۱۷۹۶م ابداع کرد. همسان‌درمانی یک شبه‌علم است؛ باوری که به اشتباه آن را علمی می‌خوانند. ترکیبات هومئوپاتی برای درمان هیچ بیماری‌ای مؤثر نیستند. هومئوپاتی یک روش درمانی بر اساس ایده‌ی «همانند، همانند را شفا می‌دهد.» است که با تحریک دستگاه ایمنی بیمار با داروهای هومئوپاتی، فرد را به سمت بهبودی سوق می‌دهد. بر پایه اصول نخستین هومیوپاتی هر ماده‌ای که دربدن تندرست یکسری نشانه‌های بیماری ایجاد کند درصورت تجویز به فرد بیمار باهمان علایم، (با مقادیر بسیار کمتر دارو) بیماری وی را درمان خواهدکرد، البته به شرط آنکه نشانه‌های موجود در بیمار و نشانه‌هایی که آن ماده دارویی می‌تواند ایجاد کند، تا حد ممکن همانند باشد.

این روش درمانی در سال ۱۸۱۰م توسط پزشک آلمانی «ساموئل هانمن» (بر اساس یکی از نظرات موجود در زمان سقراط - نظر اول درمان بوسیله داروی متضاد و نظریه دوم درمان بوسیله داروی مشابه بود که به عنوان مثال زهر عقرب را بر روی مکان گزش عقرب قرار میدادند)معرفی شد. وی در طول سالها تلاش بی وقفه توانست هومیوپاتی را توسعه دهد و از آن در درمان بیماریها استفاده کند.

نتیجه تلاشهای او در کتابی به نام ارغنون پزشکی که حاوی تمام اصول هومیوپاتی و روش درمان به این شیوه می‌باشد، آورده شده و شش بار توسط وی تکمیل و به روز شده‌است. داستان کشف هومیوپاتی توسط هانمن از آنجا آغاز می‌شود که وی در حال ترجمه کتاب داروشناسی دکتر کولن، استاد دانشگاه ادینبورگ بود که به این جمله برخورد می‌کند که در آن علت تأثیر داروی گنه گنه در درمان مالاریا را به قابض و تلخ بودن آن نسبت می‌دهد.

وی این استدلال را نمی‌پسندد و برای درک نحوه تأثیر گنه گنه شروع به خوردن مقادیری از آن می‌کند و با تعجب می‌بیند که علائم مالاریا در وی ظاهر می‌شوند. وی با تکرار مشاهدات و آزمایش‌های خود به این نتیجه می‌رسد که هر ماده‌ای که بتواند علایم بیماری را در یک فرد سالم ایجاد کند می‌تواند همان علایم را در فرد بیمار، درمان نماید و به این اصل مهم هومیوپاتی دست می‌یابد که همواره مشابه، مشابه را درمان می‌کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

هومیوپاتی

  • ناشر: اشک
  • کد کتاب: 99128 - 68/2
  • موجودی: در انبار
  • 80,000ریال

برچسب ها: ویلیام کالینگ, نسرین حسین پور نوبری, پزشکی, هومیوپاتی, آیروودا, طب سنتی, گیاهان دارویی, سلامتی, تغذیه, داروهای گیاهی, کتاب هومیوپاتی