دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

هواهای نفسانی و منافع

هواهای نفسانی و منافع

نویسنده: آلبرت هیرشمن
مترجم : محمد مالجو

ناشر: شیرازه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 158
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

استدلال‌های سیاسی به طرفداری از سرمایه‌داری پیش از اوج‌گیری 

هیرشمن، خواننده کتاب حاضر را به بازخوانی متونی دعوت می کندکه به دورانی دیگر تعلق داشته اند، دورانی که در خلال آن این دو رشته علوم انسانی، یعنی سیاست و اقتصاد از یکدیگر منفک نبوده و متفکران به خود و خوانندگان شان فرصت اندیشه پیرامون مسائلی را می دادند به مراتب گسترده تر از مباحث تخصصی فعلی. مباحثی چون تاثیر گسترش تجارت جهانی بر صلح یا سهم تولید و تجارت در گسترش یا کاهش آزادی های فردی و جمعی.

تخصصی شدن رشته های علوم انسانی در دوران اخیر آثار بسیاری برجای گذاشته است؛ از جمله این آثار، به کمرنگ شدن سعی و تلاش های مرسوم برای درک میزان تأثیر برنامه های اقتصادی بر سیاست می توان اشاره کرد. هیرشمن بر این نظر است که این تأثیر متأخر، هم بسیار گسترده و هم بسیار منفی بوده است و از این رو بازبینی آن دارای اهمیتی حیاتی.

نویسنده در این کتاب سعی دارد روند تحولات نظام سرمایه‌داری از قرن 19به بعد و تاثیر گسترش تجارت جهانی بر صلح و آزادی‌های فردی و جمعی بررسی نماید . به همین سبب وی با توجه آرا و نظرات اندیشمندانی چون :روسو، منتسکیو، آدام اسمیت، جان میلار و جیمز استورات میل، ویژگی نظام سرمایه‌داری را از زبان آنها بیان نموده است .


فهرست

سرکوب و مهار هواهای نفسانی
اصل هوای نفس خنثی کننده
نفع و منابع در نقش رام کنندگان هوای نفسانی
پول درآوردن به منزله هوای نفسی نرم خو
پیش‌بینی اصلاح سامان سیاسی از راه گسترش اقتصادی
نافرجامی بینش منتسکیو استوارت
نوید عالم تحت فرمان نفع در مقابل اخلاق پرتستانی 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات