کتاب هنر چیست؟ فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب فلسفه و عرفان انتشارات امیر کبیر

هنر چیست؟

نویسنده: لئو نیکولایوویچ تولستوی
مترجم: کاوه دهگان
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 338
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1345 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

 کتاب حاضر ، به مبارزه با نظریات زیبایی‌شناسانه‌ای می‌پردازد که هنر را با اصطلاحاتی چون خوبی، حقیقت و به‌خصوص زیبایی تعریف می‌کنند. از نظر تولستوی هنر در زمان وی رو به فساد و انحطاط بود و هنرمندان نیز در سردرگمی و گمراهی بودند. این کتاب نظریات زیبایی‌شناسانه‌ای را که در اواخر قرن هجدهم و در طول قرن نوزدهم به کمال رسیدند، بسط می‌دهد و آرای واقع‌گرایانه که از زمان افلاطون بنیان نهاده شد و به آرای تقلیدی به‌عنوان مهم‌ترین موضوع توجه دارد و کسانی را که هنر و لذت را به هم پیوند می‌دهد، نقد می‌کند.

تولستوی هنر را از غیر هنر (هنر جعلی) جدا می‌کند. هنر باید یک ارتباط احساسی مشخص بین هنرمند و مخاطب ایجاد کند. طوری که مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین هنر واقعی باید ظرفیت لازم برای متحد کردن مردم از طریق ارتباط را داشته باشد. کتاب حاضر از دو ویژگی جالب توجه برخوردار است: 

نخست اینکه مقوله ای مهم و بحث انگیز مانند «هنر» را تحت عنوان «هنر چیست؟» به گونه ای اساسی و بنیادی، در پی شرح و بط، تجزیه وتحلیل و پاسخگویی برآمده است؛ البته در این زمینه هنوز جای سخن بسیار است، به حدی که می توان گفت اساسا زمینه چنین بحثی در جامعه ما تاکنون همچنان بکر باقی مانده و علیرغم همه آنچه صاحبان اندیشه ها و دیدگاه های گوناگون مطرح کرده اند در این مورد نیاز به کندو کاو هرچه بیشتر احساس می شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

هنر چیست؟

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 93371 - 102/6
  • موجودی: در انبار
  • 1,200,000ریال

برچسب ها: لئو نیکولایوویچ تولستوی, کاوه دهگان, جامعه شناسی هنر, فلسفه هنر, هنر, تولستوی, کتاب هنر چیست