منو
سبد خرید

هنر و صنعت پرداخت و رنگرزی پوست

هنر و صنعت پرداخت و رنگرزی پوست
هنر و صنعت پرداخت و رنگرزی پوست
  • موجودی: موجود
  • مدل: 129675 - 115/4
  • وزن: 0.80kg
1,000,000 ریال

هنر و صنعت پرداخت و رنگرزی پوست

نویسنده: منصور ورزی
انتشارات : رز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 340
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب 

مصور

امروزه تحقیقات زیادی بر روی استفاده از روش‌های جدید در رنگرزی منسوجات و چرم انجام شده که در همۀ آن‌ها تلاش می‌شود با انتخاب یک روش مناسب برای کاهش مصرف انرژی و مواد شیمیایی مصرفی، محصولی مقرون‌به‌صرفه با یکنواختی قابل‌قبول تولید گردد.

پروتئین چرم، همانند پشم دارای یون منفی است. پس با رنگ‎های آنیونی و کاتیونیک قابل رنگرزی می باشد. استفاده از رنگ های کاتیونیک بیش‎تر در رنگرزی چرم انجام می‎گیرد که عمل دباغی، با مواد گیاهی بر روی آن انجام شده باشد. هدف از رنگرزی چرم، بیش تر ماندگاری رنگ و الیاف آن می‎باشد، با توجه به نوع دباغی، نوع رنگ انتخاب می‎گردد که معمولاً رنگ‎های اسیدی، مستقیم، بازیک و متال کمپلکس هستند.

در واقع هدف، تثبیت یک ماده رنگی بر روی سطح است که به طور دائمی به وسیله ماده رنگین پوشیده شده باشد یا به عبارت دیگر تثبیت مواد مصرفی در مراحل گوناگون آماده کردن پوست تا چرم (دباغی) می‎باشد، نفوذ رنگ بستگی به نوع چرم و دباغی آن دارد و این که با چه موادی، عمل دباغی بر روی پوست صورت گرفته است .

رنگرزی با رنگ‎های گیاهی

این مواد مانند همه مواد دباغی گیاهی، عصاره‎هایی هستند که با روش‎های استخراج از گیاهان جدا می‎شوند.

رنگرزی با رنگ های اسیدی

این گونه رنگ‎ها، متداول‎ترین انواع رنگ‎های مورد کاربرد در صنعت چرم و پوست می‎باشند. از آنجایی که ساختمان پوست و پشم هر دو از پروتئین تشکیل شده است، در بسیاری مواقع روند رنگرزی یکسان است.

پس از رنگرزی با رنگ‎های مستقیم، معمولاً از یک ثابت کننده به جای پایدار کننده بهره می‎گیرند. لیکن از پایداری نوری آن کاسته می‎شود. بنابراین این رنگ‎ها، چون ماندگاری خوبی ندارند کمتر به کار گرفته می‎شوند. برای پارچه‎های مرغوب پنبه‎ای بیشتر از رنگ‎های راکتیو استفاده می‎شود.

رنگرزی چرم با رنگ‎های مستقیم

همانگونه که از نام رنگ پیداست؛ رنگرزی با این گونه رنگ بدون واسطه بوده و مستقیماً جذب لیف می‎شود. این رنگ به سبب دارا بودن گروه سولفونیک به آسانی در آب حل می‎شود.

رنگرزی با رنگ‎های متال کمپلکس

رنگ‎های متال کمپلکس از دیدگاه ساختمانی شیمیایی همانند رنگ های کرومی هستند ولی از دیدگاه رنگرزی، روش کار شبیه به رنگ های اسیدی می‎باشد.

رنگرزی با رنگ های راکتیو

واژه راکتیو، برابر با فعال یا واکنش می‎باشد. این نوع رنگ به دلیل داشتن عامل فعال، تحت شرایط قلیایی با گروه OH پیوند شیمیایی را پدید می‎آورد که این پیوند، خود سبب شست و شوی رنگ ها می‎گردد.

یکی از خطرات در رنگرزی با رنگ های راکتیو، هیدرولیز شدن رنگ است. ممکن است به دلیل یکسری واکنش‎ها، جذب رنگ انجام نشود و در شست و شوی پایانی، رنگ زیادی در پس آب دیده شود.

رنگرزی با رنگ‎های کاتیونی

این رنگ‎ها در محیط آبی، یونیزه شده و ایجاد یک کاتیون رنگی می‎نمایند. به همین دلیل این رنگ‎ها، بازی نیز خوانده می‎شوند. باید توجه داشت که در چرم دباغی شده با کروم، این گروه‎ها غیر فعال شده‎اند و از این رنگ‎های کاتیونی برای چرم کرومی چندان مناسب نیست، مگر اینکه پیش‎تر با مواد آنیونیک مانند رزین‎های دباغی یا مواد گیاهی، دندانه شده باشد. چرم رنگ آمیزی شده با رنگ‎های کاتیونی، رنگی شفاف و زیبا دارد، هرچند ثبات نوری خوبی نخواهد داشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات