هنر معاصر آفریقا

هنر معاصر آفریقا

نویسنده: سیدنی لیتل فیلد کاسفر
مترجم: علیرضا حسنی آبیز
ناشر: فرهنگستان هنر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 328
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور -برخی رنگی -  گلاسه 

در كتاب حاضر نويسنده با ديدي جامع و فراگير در آغاز به بررسي بنيانهايي كه هنر آفريقا بر پاية آن شكل گرفته مي‌پردازد؛ از جمله هنر دوره پيشااستعمار و هنر دوره استعماري. در اين بررسي با ديدي تاريخي ـ اجتماعي به تأثيرات فرهنگي انديشه‌هاي بومي و طرز فكر فرهنگ اروپا و استعماري در هنر معاصر آفريقا توجه خاصي شده است، بحث با انتقال هنر آفريقايي از آماتور به حرفه‌اي و سپس كارگاههاي هنري با حاميان قدرتمند آن پي ‌گرفته مي‌شود. جالب توجه‌‌ترين مبحث كتاب مربوط به چگونگي شكل‌گيري هنر دوره مدرن و پسااستعماري و بروز انديشه‌هاي ملي‌گرايي و بومي‌گرايي آفريقا و همچنين طلوع انواع سبكهاي هنري در دوره جديد است.

هنر معاصر آفریقا ناگهان و از پس پرده‌ی نیستی، در اواخر دوران استعمار به ظهور نرسید، اما مردم اغلب با این دید به آن می‌نگرند؛ یعنی به عنوان پاسخی به بمباران شکل‌های فرهنگی بیگانه یا نتیجه‌ی استعمار؛ و به زبان بسیار ساده: "هضم فرهنگ غرب" از سوی آفریقا.

اما در واقع، هنر معاصر در آفریقا از طریق نوعی فرایند بریکولاژ (bricolage) بر ساختارها و سناریوهای قبل از آن، که ژانرهای قدیم‌تر، پیشااستعماری و استعماری هنر آفریقایی در آن بالیده بودند، ایجاد شده است. در این معنای ساختاری و در عادت‌ها و رویکردهای هنرمندان به تولد هنر نه در تعهد به یک سبک، ابزار، شگرد یا طیف موضوعی خاص است که این هنر را می‌توان به عنوان "هنر آفریقا" به رسمیت شناخت.

موضوع کتاب حاضر، تغییرشکل‌های عمده‌ای است که در دنیای هنری آفریقا در نتیجه‌ی استعمار رخ داد. از دهه‌ی 1950 به بعد در آفریقا استقلال سیاسی به دست آمد، استعمار پشت‌سرگذاشته شد و شور و اشتیاق فکری و خلاقانه‌ی عظیمی، که حاصل این رخداد بود، ایجاد شد. بدین‌ترتیب، هنر معاصر آفریقا از نظر زمانی اصالتا پسااستعماری است، اما بدون ارجاع به زمینه‌های تاریخی نمی‌توان آن را توضیح داد.

نویسنده در این کتاب نخست به بررسی بنیان‌های تاثیرگذار بر هنر معاصر آفریقا می‌پردازد و از جمله به هنر متاثر از دوره‌ی پیشااستعماری و هنر دوره‌ی استعماری اشاره می‌کند. سپس چگونگی شکل‌گیری هنر دوره‌ی مدرن و پسااستعماری و بروز اندیشه‌های ملی‌گرایی و بومی‌گرایی آفریقایی و هم‌چنین طلوع انواع سبک‌های هنری در دوره‌ی جدید را بررسی می‌کند. در این میان به تاثیر و تاثر هنرمندان آفریقایی در تعامل با سایر هنرمندان نیز توجه شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

هنر معاصر آفریقا

  • 59,000ریال

برچسب ها: سیدنی لیتل فیلد کاسفر, علیرضا حسنی آبیز, تاریخ هنر, هنر آفریقا, طراحی, نقاشی, هنرهای دستی, کتاب هنر معاصر آفریقا