کتاب هنر قلمزنی ایران ؛ مفاخر امروز ، ماندگاران فردا  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات سخن

هنر قلمزنی ایران ؛ مفاخر امروز ، ماندگاران فردا

نویسنده: محمدحسن گلچین پور،با سرنوشته ای از استاد فرشچیان
مترجم: ناتالی حق وردیان - سام نفیسی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 256
اندازه کتاب: رحلی سلفون - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

چاپ نفیس - کاغذ گلاسه

قلم‌زنی عبارت است از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به ویژه مس ، طلا ، نقره ، برنج و یا به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیله قلم با ضربه چکش و بر روی اجسام فلزی. قلم‌زنی یکی از رشته‌های هنرهای سنتی ایران است که در دسته بندی ، در رده هنرهای صناعی و در گروه فلزکاری قرار دارد.

امروزه برای قلم‌زنی نخست داخل یا زیر ظرف یا سینی مورد نظر را که معمولاً از جنس نقره یا طلا است از محلول قیر و گچ پر می‌کنند تا سروصدای قلم کمتر به گوش برسد و همچنین مانع از سوراخ شدن ظرف در حین کار شود. سپس نقش مورد نظر را روی ظرف رسم کرده و قلم مناسب را انتخاب کرده و روی سطح ظرف قرار می‌دهند و با چکش بر انتهای قلم می‌کوبند تا شیارها و نقش‌ها با تغییر شدت ضربه روی ظرف ایجاد شوند.

قلم‌های این هنر متنوع هستند و نام‌های خاص خود را دارند مانند قلم سایه و قلم نیم‌بر. پس از ایجاد نقش‌ها ، قیر را جدا می‌کنند و روی شیارها گرده زغال می‌ریزند و روی ظرف را با روغن جلای سیاه می‌پوشانند. به این ترتیب نقش‌های قلم‌زده شده به شکل خط‌هایی تیره و مشخص دیده می‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

هنر قلمزنی ایران ؛ مفاخر امروز ، ماندگاران فردا

  • ناشر: سخن
  • کد کتاب: 27849
  • موجودی: در انبار
  • 1,750,000ریال
  • 1,500,000ریال

برچسب ها: محمدحسن گلچین پور, ناتالی حق وردیان, سام نفیسی, تاریخ هنر ایران, هنر ایران, هنرهای دستی, قلم زنی, حکاکی, کتاب هنر قلمزنی ایران ؛ مفاخر امروز ، ماندگاران فردا