كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
هنر اسلامی

هنر اسلامی

نویسنده: عفیف البهنسی 
مترجم: محمود پورآقاسی
ناشر: سوره مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ : 3

 

مروری بر کتاب

هنر، شيوه تمدن‌های اوليه بشری است. آنچه به نام هنر اسلامی آمده، در واقع شيوه و روش ابداعی خود تمدن‌هاست كه با تفكر خودشان قابل تطبيق است و به صورت مكتوب و يا تجربی به اثبات رسيده است.  هنر اسلامی از جزيره عرب نشات گرفته است. يعني همان جايی كه اسلام متولد گشته و سپس منتشر شده و اين امكان را پيدا نموده است كه بر تفكر، سياست و اخلاق تسلط يابد.    

هنر اسلامی به جهت وحدت و يگانگي خود، از ديگر هنرها متمايز مي‌گردد. هم­چنين اين هنر به جهت تنوعش از ديگر هنرها جداست.  كتابي كه در صدد معرفی آن هستيم، يكي از آثاری است كه در زمينه هنر اسلامی تأليف شده و نويسنده از پژوهش‌های متعدد در خصوص هنر اسلامی براي تكميل اين كتاب استفاده كرده است.

هنر اسلامی به جهت وحدت و یگانگی خود از دیگر هنرها متمایز می‏گردد، همچنین این هنر به جهت تنوعش از دیگر هنرها جدا می‏گردد و ما بر این عقیده نیستیم که یک هنر، مانند هنر اسلامی در عالم به تنهایی حافظ هویت خود باشد. علی‏رغم تنوع و باروری آن، نمونه بارز این تنوع می‏تواند همانند ساختمانی باشد دارای جهات مختلف که اساس و نحوه معماری آن، باید به‏نحو مستقلی مورد بحث قرار گیرد. این نمونه را به عنوان مثال در مسجد اصفهان و دیگری در استانبول و سومی را در قیروان (تونس) می‏توانیم ببینیم. در این سه مورد، تفاوت اساسی را می‏توانیم در ساختار معماری ببینیم، اما به خودمان این اجازه را نمی‏دهیم که در خصوص مشخصات هنری آن صحبت کنیم، برای اینکه ساختارهای زیبای آن چیز واحدی است، گرچه چگونگی معماری و هنری آن متنوع و گوناگون است.    

نویسنده در فصل اول کتاب به تاسیس هنر اسلامی و مباحث موبوط به جایگاه ، تحولات و انتقال آن و در فصل بعد به ماهیت و زیبایی هنراسلامی توجه می کند   آبادانی وعوامل ایجاد شهر عربی واسلامی مقوله ای است که در فصل سوم کتاب بررسی می شود.   زیبایی هنری مسجد از موارد مورد توجه دیگر این کتاب است که نویسنده در سه فصل مجزا آنرا مورد تحقیق و پژوهش قرار داده است واین توجه ویژه از آن جهت است که او مسجد را اولین مکانی می داند که هنرمند به خلاقیت در آن همت گماشته است .  

در کتاب ‹‹ هنراسلامی›› مساجد به سه گونه مساجد در سرزمین های عربی، مساجد ایرانی و مساجد ترکی تقسیم شده اند که به هرکدام از نظر تاریخی و ویژگی ها پرداخته شده است.   در فصل هفتم کتاب ، معماری شهری و نظامی در اسلام بررسی شده و فصل هشتم به هنرهای تصویری اسلامی مثل کاشی گری، پیکرتراشی، مینیاتور و ... اختصاص دارد. هنرهای تطبیقی در هنر اسلامی هم از نظر نویسنده کتاب دور نمانده ودر فصل آخر مباحثی در این حوزه را بررسی کرده است.   مولف در مقدمه مدعی شده است که در تهیه وتدوین این کتاب از تحقیقات متعددی که درخصوص هنر اسلامی انجام شده ونیز کشف آثار باستانی و تحقیقات دانشمندان مشهوری مانند کریزویل، مارسیه، اتینگهاوزن و گرابا بهره گرفته است.

فهرست

فصل اول: تأسیس هنر اسلامی 
● جایگاه هنر اسلامی در میان هنرها 
● هنر عربی قبل از اسلام، در یمن و جزیره ‏العرب 
● ظهور اسلام به دست اعراب 
● ظهور هنر اسلامی 
● تحولات سیاسی و تکامل هنر اسلامی 
● انتقال هنر اسلامی 

● فصل دوم: ماهیت هنر اسلامی و زیبایی آن 
● فلسفه هنر اسلامی 
● منظور (مفاهیم) در هنر اسلامی 
● صورت و تجرید در تصویر اسلامی 
● مسئله منع تصویر تشبیهی در اسلام 
● نقش عربی 

● فصل سوم: آبادانی 
● عوامل ایجاد شهر عربی و اسلامی 
● مشهورترین شهرهای اسلامی 

● فصل چهارم: بنیان اولین مساجد 
● کعبه بیت ‏العتیق و اولین مسجد در اسلام 
● مسجد قبه ‏الصّخرة و مسجدالاقصی در بیت‏ المقدس 
● مسجد جامع بزرگ اموی در دمشق 
● مسجد جامع قیروان (تونس) 
● مسجد قرطبه (کوردوبا) 

● فصل پنجم: ساختمان مساجد در سرزمین‏های عربی 
● مسجد سامراء 
● مساجد، مدارس و آرامگاه‏ ها در دوره فاطمی و مملوکی 
● مساجد مغربی اندلسی 
● مساجد موحدین 
● مساجد مرینی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

هنر اسلامی

  • ناشر: سوره مهر
  • کد کتاب: 117061 - 108/2
  • موجودی: در انبار
  • 400,000ریال

برچسب ها: عفیف البهنسی, محمود پورآقاسی, تاریخ هنر اسلامی, تاریخ هنر ایران, هنر اسلامی, تاریخ تمدن اسلام, تاریخ تمدن ایران, نقاشی ایرانی, معماری اسلامی, مینیاتور, کتاب هنر اسلامی