دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

هم پیمانان : امریکا، انگلیس، اروپا و جنگ در عراق

هم پیمانان

نویسنده : ویلیام شوکراس
مترجم : عبدالرضا(هوشنگ) مهدوی
ناشر: پیکان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 245
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب

امریکا، انگلیس، اروپا و جنگ در عراق

ایالات متحد امریکا، انگلستان، استرالیا، اسپانیا، لهستان، و شرکای آنان، هنگامی که در مارس ۲۰۰۳ به عراق حمله کردند، خطرات عظیمی را پذیرا شدند. آنها یکی از موفق‌ترین اتحادیه‌های تاریخ را به خطر افکندند. احتمال داشت علاوه بر خودشان، به سازمان ملل متحد نیز صدمه بزنند. ممکن بود در جنگی خونین درگیر شوند که طی آن جنگ افزارهای شیمیایی و میکروبی بر ضد سربازانشان به کار برده شود. شاید مهم‌تر از هر چیز، خطر ایجاد باتلاق جدیدی بود که در آن تروریست‌ها نشو و نما می‌کردند و در سراسر جهان پخش می‌شدند.

نویسنده در كتاب با دلایل و مداركی چند سعی دارد جنایات و ریاكاری‌های صدام‌حسین را افشا كند. او اقدامات هم‌پیمانان (آمریكا، انگلیس و اروپا) در جنگ عراق را درست‌ترین كار ممكن به حساب می‌آورد. وی هم‌چنین دلایل جنگ و حادثه‌ی یازده سپتامبر را بررسی می‌كند و این كه چرا امریكا مجبور شد رهبری جنگ با عراق را به عهده بگیرد و چرا انگلستان و بسیاری كشورهای دیگر از آن پیروی كردند و چرا باید با طفره رفتن و كارشكنی‌های فرانسه و آلمان مبارزه می‌شد؟

نگارنده در آغاز كتاب، گزارش برنامه‌ی توسعه‌ی سازمان ملل متحد درباره‌ی جهان عرب را نقل می‌كند. در این گزارش نشان داده می‌شود كه یكی از دلایل عقب‌ماندگی جهان عرب از بقیه‌ی دنیا، فساد و ماهیت استبدادی حاكم بر نظام‌های سیاسی‌ای است كه بر پایه‌ی ناسیونالیسم، فاشیسم و سنگدلی بنا گردیده است. به ادعای نگارنده عراق جدید فرصتی برای دورانداختن آن الگوی یاد شده است."

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات