دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

همسرایان ؛ جورج اورول

همسرایان ؛ جورج اورول
درحال حاضر موجود نمی باشد

همسرایان 

نویسنده: غلامحسین مراقبی
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 47
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

دفتر یکم : جورج اورول

نگاهی به آثار جورج اورول نشان می‌دهد که علی‌رغم واقع شدن هر کدام‌شان در زمانی متفاوت، همگی یا اکثریت آن‌ها موضوع واحدی دارند و بالطبع نتیجه‌گیری واحد. سیر منطقی اندیشه‌های وی که در آثارش متبلور است، از بد تصویر کشیدن وضعیت طبقهٔ پایین یا به قول خودش طبقهٔ کارگر انگلستان و انتقادات بسیار شدید به سیستم اقتصادی اجتماعی آن کشور در اواخر دههٔ 20 و اوایل دههٔ 30 میلادی به تأیید یا با کمی خوش‌بینی به تأیید همراه با انتقادات سطحی آن سیستم در اواخر دههٔ 30 و در دههٔ 40 میلادی می‌انجامد.

اريك آرتور بلر  با نام مستعار جورج اورول نويسنده و روزنامه‌نگار انگليسي بود. در همان دوران كودكي به همراه خانواده به انگلستان رفت و در جامعه  به شدت طبقاتي انگلستان رشد و پرورش يافت.از سال ۱۹۲۲ تا ۱۹۲۷ در كشور برمه در نيروهاي پليس مشغول شد. جورج اورول براي كسب تجربه مدتي را در بين فقرا، بي خانمانان و كارگران فصلي لندن و پاريس گذراند و بعضي مواقع در ظرفشويي يك هتل كار مي‌كرد. در اين زمان شروع به نوشتن تجربيات خود كرد.

شاید بتوان این ادعای نویسنده را که اورول خود، اصلی‌ترین قهرمان خود بود را تأیید کرد، چرا که سرنوشتی به غیر از آن قهرمانانش یعنی نه گردن نهادن که تأیید همان اوضاعی که داعیهٔ مبارزه با آن را داشت نصیب وی نگشت. کاشتن تخم یأس و ناامیدی نسبت به سرنوشت بشر و به طریق اولی نسبت به سرنوشت هر مبارزه‌ای برای کسب امتیازات بیشتر، از اصلی‌ترین اهداف او بود.

او سیمای استعمار بریتانیا را با پیروزی مبارزات مردم هند و کسب استقلال و اخراج انگلیسی‌ها از آن کشور، متحول‌شده می‌نمایاند گویی که پس از این واقعه، ماهیت سلطه‌طلبانهٔ انگلستان به ماهیتی آزادی‌خواهانه تغییر یافته است و دیگر انگلستان مهد آزادی است، چرا که «این کشور تنها جایی است که در آن مردان مسلح در خیابان‌ها پرسه نمی‌زنند و کسی از پلیس مخفی در وحشت نیست». ‌

گفته می‌شود اورول مذهبی نبود، ولی در خلال آثارش این نکته کاملاً مشهود است که افکار وی پس از درگیری‌های بسیار با تناقضات کاملاً آشکار به اخلاق‌گرایی و گردن نهادن به سرنوشت و تقدیر که از اصول بنیادین مسیحیت است متمایل می‌شود. مسیحیت برعکس اسلام انقلابی و تحول‌طلب، عمدتاً به تثبیت اوضاع موجود پیرامونش رأی مثبت داده و نقش سازش‌کارانه ایفا کرده است. این ادعا را نباید حمل بر نفی مبارزات ضدامپریالیستی مسیحیت و روحانیت مسیحی به‌خصوص در اواخر دههٔ هفتاد به بعد و به‌خصوص در آمریکای لاتین و مرکزی دانست. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات