دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

همسران شاه ؛ دو جلدی

همسران شاه 

نویسنده: بهرام افراسیابی
ناشر: مهتاب - آبفام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1350
اندازه کتاب: وزیری زرکوب  - سال انتشار: 1387 _ 1380 - دوره چاپ: 3 _ 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

مصور

همراه با دست نوشته دفترچه خاطرات فرح دیبا

نویسنده در این کتاب درباره "فوزیه"، خواهر ملک فاروق، نیز "ثریا اسفندیاری بختیاری"، نوه سردار اسعد بختیاری، و "فرح دیبا " همسران شاه مطالبی عرضه می‌کند .وی در بخش اول، چگونگی آشنایی رضا شاه با فوزیه و چگونگی ازدواج محمدرضا شاه با او را توضیح می‌دهد .بنابه اسناد و مدارکی که نویسنده عرضه کرده است فوزیه پس از جدایی از شاه به مصر بازگشته با اسماعیل شیریک بیگ ازدواج می‌کند و آن پیوند نیز گویا دیری نمی‌پاید .

نویسنده در بخش دوم درباره کودکی ثریا و ازدواج او با شاه ایران و مسافرت‌هایش توضیح می‌دهد .یک بخش فرعی دیگر کتاب "مصدق "است که نویسنده می‌کوشد تا روحیات و استعدادهایش را از زبان یکی از معلمین خارجی‌اش بازگو کند .در بخش پایانی کتاب "فرح دیبا " نویسنده از زبان مادر فرح مطالبی درباره سخت کوشی‌های فرح مطرح می‌سازد ;سپس از درون دفترچه خاطرات او، مسائلی درباره خانواده خود، شاه، و مسافرت‌هایش به فرنگ بیان می‌گردد .

نویسنده در كتاب همسران شاه درباره فوزیه، خواهر ملك فاروق، نیز ثریا اسفندیاری بختیاری، نوه سردار اسعد بختیاری، و فرح دیبا مطالبی عرضه می‌كند. سرگذشت همسران شاه براساس اسناد و مدارک دست اولی تدوین گشته که بسیاری از آنها برای نخستین بار عرضه می گردد. کتاب در سه بخش تنظیم شده است:

• فوزیه
• ثریا اسفندیاری بختیاری
• ملکه سوم و آخرین ملکه

وی در بخش اول، چگونگی آشنایی رضا شاه با فوزیه و چگونگی ازدواج محمدرضا شاه با او را توضیح می‌دهد. جریانات مخفی و پشت پرده در نامزدی فوزیه، ناسازگاری دربار و درنهایت طلاق وی به زبان و نوشته افرادی که بطور تنگاتنگ در بطن ماجرا بوده اند در همین چارچوب می گنجد. بنابه اسناد و مداركی كه نویسنده عرضه كرده است فوزیه پس از جدایی از شاه به مصر بازگشته، با اسماعیل شیریك بیگ ازدواج می‌كند و آن پیوند نیز گویا دیری نمی‌پاید. نویسنده در بخش دوم درباره كودكی ثریا، ازدواج او با شاه ایران و مسافرت‌هایش توضیح می‌دهد و خوانندگان را از نزدیک با زندگی این ملکه ناکام و عقیم آشنا می سازد.  یك بخش فرعی دیگر كتاب "مصدق" است كه نویسنده می‌كوشد تا روحیات و استعدادهایش را از زبان یكی از معلمین خارجی‌اش بازگو كند. در بخش پایانی كتاب، نویسنده از زبان مادر فرح مطالبی درباره سخت كوشی‌های فرح مطرح می‌سازد؛ سپس از درون دفترچه خاطرات او، مسائلی درباره خانواده خود، شاه، و مسافرت‌هایش به فرنگ بیان می‌گردد.

فهرست

فصل اول - خلاصه کتاب به روایت تصویر نوش آفرین نقش آفرین یک سند تاریخی ، نامه ای به خط پدر رضاشاه نام و فامیل پهلوی متعلق به کیست ؟ 
فصل دوم - ایران در آستانه قرن چهاردهم خورشیدی 
فصل سوم - هویت واقعی شاه هوسباز 
فصل چهارم - ثریا: از طلاق تا هنرپیشگی ( خاطرات منتشر نشده ) 
فصل پنجم - اسرار ازدواج چهارم شاه که برای اولین بار فاش می شود 
فصل ششم - با درباریان آشنا شویم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات