كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
هفت پیکر

هفت پیکر

نویسنده: نظامی گنجوی
تصحیح : حسن وحید دستگردی
کوشش: سعید حمیدیان
ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 428
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 13

 

مروری بر کتاب

اثر حاضر ویرایشی است از تحقیق مرحوم وحید دستگردی با عنوان "سبعه‌ی حكیم‌نظامی گنجوی" كه در سه بخش تنظیم گردیده است. در بخش اول به موضوعاتی از این دست پرداخته شده است: خاندان نظامی، زادگاه، مراتب علم و عرفان و اخلاق و عادات، مقام و مرتبه‌ی شاعری و مقایسه‌ی وی با شعرای طراز اول، سبب راه یافتن اشعار الحاقی در مثنوی‌های نظامی، دوره‌ی مكتب، عقاید جهانیان در مقام شاعری وی و ترجمه‌ناپذیری اشعار نظامی، شرح حال مختصر شش پادشاه معاصر نظامی، تقلیدی نبودن اشعار نظامی، شعرای بزرگ معاصر وی، و اشعار و ادبیات مشكل.

بخش دوم مشتمل است بر شرح پاره‌ای از لغات و كنایات آثار نظامی. بخش پایانی كتاب نیز در سه بخش این عناوین را شامل می‌شود: قصاید و غزلیات نظامی، اشعار مشكوك، و اشعاری كه از حكیم‌نظامی نیست و از ملا نظامی‌های عصر صفوی در ایران و هندوستان است.

نظامی از شاعرانی است که باید او را در شمار ارکان شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان دانست. وی از آن سخنگویانی است که مانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد و تکمیل سبک و روشی خاص دست یابد. اگر چه داستان‌سرایی در زبان فارسی به وسیله نظامی شروع نشده لیکن تنها شاعری که تا پایان قرن ششم توانسته‌است شعر تمثیلی را به حد اعلای تکامل برساند نظامی است. وی در انتخاب الفاظ و کلمات مناسب و ایجاد ترکیبات خاص تازه و ابداع معانی و مضامین نو و دلپسند و تصویر جزئیات بانیروی تخیل و دقت در وصف مناظر و توصیف طبیعت و اشخاص و به کار بردن تشبیهات و استعارات مطبوع و نو، در شمار کسانی است که بعد از خود نظیری نیافته‌است.

هفت پیکر یا بهرامنامه چهارمین منظومه نظامی از نظر ترتیب زمانی و یکی از دو شاهکار او (با خسرو و شیرین) از لحاظ کیفیت است. این دفتر رااز جهت ساختار کلی و روال داستانی می توان بر دو بخش متمایز تقسیم کرد:
یکی بخش اول و آخر کتاب درباره رویدادهای مربوط به بهرام پنجم ساسانی از بدو ولادت تا مرگ رازگونه او، که بر پایه روایتی تاریخ گونه است؛ و دیگری بخش میانی که مرکب از هفت حکایت یا اپیزود از زبان هفت همسر او و از زمره حکایات عبرت انگیزی است که دختران پادشاهان هفت اقلیم (مطبق تقسیم قدما) برای بهرام نقل می کنند.  این منظومه آمیزه ای از جنبه حماسی و غنایی است، بدین معنی که بخش هفت گنبد تماما دارای روح غنایی و تخیل رمانتیک است ولی بخش تاریخی گونه، اگر چه سعی شاعر بر ترسیم چهره ای حماسی برای بهرام بوده، آمیزه ای از جنبه حماسی و عناصر غنایی است.

در هفت پیکر زمین و آسمان و جلوه های جمال این دو با هم پیوند می یابد:
از یک سو هفت گنبد است ساخته بر زمین و هفت روز و هفت رنگ و هفت اقلیم و هفت عروس که جملگی زمینی است، و از سوی دیگر نظیره قرار دادن اینها با «هفت» های آسمانی (چون هفت سیاره و هفت فلک)، و واسطه این دو با همدیگر گنبدی است که چرخ زنان آهنگ عروج به گنبد دوار دارد. هفت پیکر ستایش داد و رفق، و نکوهش ستم و بیراهی است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

هفت پیکر

  • ناشر: قطره
  • کد کتاب: 99183 - 201/1
  • موجودی: در انبار
  • 650,000ریال
  • 590,000ریال

برچسب ها: نظامی گنجوی, حسن وحید دستگردی, سعید حمیدیان, مقالات ادبی, شعر فارسی, ادبیات قدیم فارسی, نظامی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب هفت پیکر