منو
سبد خرید

هفت مقاله از ایرانشناسان شوروی

هفت مقاله از ایرانشناسان شوروی
هفت مقاله از ایرانشناسان شوروی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 145849 - 74/3
  • وزن: 0.60kg
1,250,000 ریال

هفت مقاله از ایران شناسان شوروی

نویسنده: گروه نویسندگان
مترجم: ابوالفضل آزموده
ناشر: سپهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 181
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1351 - دوره چاپ:

کمیاب - کیفیت :  درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

روسیه در زمینه مطالعات ایرانشناسی یکی از کشورهای مهم این حوزه است. عوامل متعدد سیاسی و اقتصادی موجب شده است تا روسها از سده هجدهم میلادی توجه ویژه ای نسبت به ایران داشته باشند. این عوامل و اهداف به طور مستقیم بر گسترش مطالعات ایرانشناسی در روسیه تاثیرگذار بوده است.

پس از انقلاب اکتبر روسیه، بررسی و مطالعه تاریخ کشورهای خاور نزدیک و میانه، به ویژه ایران، وارد مرحله جدیدی شد. افزوده شدن مسائل ایدئولوژیک نقش مهمی بر شتاب مسائل و مطالعات ایرانشناسی در دوره حکومت شوروی داشت. 

ترجمۀ متون ایران‌شناسی از دانشمندان روس و شوروی و انتشار نظریات افراد شاخص آن در درازای چندین دهه در میان روشنفکران و کتاب‌خوان‌های ایران به دلایل گوناگون همواره با اقبال روبه‌رو بوده است. ازاین‌رو شگفت نیست که نوشته‌های بسیاری نیز دربارۀ ایران‌شناسی در روسیه و شوروی منتشر می‌شده است؛ از مقالۀ سه‌بخشیِ «مطالعات دربارۀ ایران» نوشتۀ کوزنِتسووا و کولاگینا (کوزنِتسووا، کولاگینا، ۱۳۴۰-۱۳۴۱)، «ایران‌شناسی در شورویِ» اوسیپوف (اوسیپوف، ۱۳۵۵) و «ایران‌شناسی در شورویِ» پتروشفسکی (پتروشفسکی، ۱۳۵۹) تا نوشته‌های دکتر غلامحسین بیگدلی و ترجمۀ مقالۀ موریل اتکین در مجلۀ نشر دانش و سپس نوشته‌های زنده‌یاد دکتر عنایت‌الله رضا و دیگران؛ اما بسیاری از این نوشته‌ها یا ترجمۀ مستقیم بوده‌اند و مترجم هم به‌روشنی نام نویسنده و گاه حتی عنوان مرجعی را که مأخذ ترجمه بوده آورده، یا مطالب را کسانی همچون دکتر بیگدلی و مرحوم رضا نوشته‌اند که آشناییِ بی‌واسطه با مراکز ایران‌شناسی و ایران‌شناسان شوروی داشته و در این حوزه کار کرده بوده‌اند.

فهرست

صادق هدایت محقق و مترجم
پروین اعتصامی و آثار او
قصه های فارسی
مثل ها و تمثیل های فارسی
ترکیب و شکل شعر فارسی در قرن بیستم ؛ ملک الشعرای بهر و نیما یوشیج
علیشیر نوائی و فرهاد و شیرین
درباره نظرات تاریخی عباس اقبال 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات