منو
سبد خرید

هستی و مستی

هستی و مستی
هستی و مستی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 151038 - 79/5
  • وزن: 0.80kg
800,000 ریال

هستی و مستی

نویسنده: کریم فیضی , غلامحسین ابراهیمی دینانی
ناشر: اطلاعات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 456
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 5

 

مروری بر کتاب

حکیم عمر خیام نیشابوری به روایت حکیم دکتر دینانی

«هستی و مستی» كتابی است درباره شاعر بزرگ ایران، خیام نیشابوری، دارنده رباعیات شیرین و  بی‌نظیر فارسی. مؤلف در این اثر از روش گفتگو بهره گرفته و با استاد دكتر غلامحسین ابراهیمی دینانی به گفتگو نشسته و محورهای زیر را مورد بحث و بررسی قرارداده است: جایگاه خیام در فلسفه  و ادبیات ایران،  خیام و شمس تبریزی، خیام و نیچه، خیام و فرهنگ ایرانی. بعد از چند بحث بنیادی، بخش دوم كتاب به تفسیر روز آمد رباعیات خیام می‌پردازد.

در این اثر، تمام رباعیات قطعی خیام با روشی كاملا جدید و به صورت كاملاً شفاف و زیبا مورد تفسیر و تحلیل قرار گرفته است و در نهایت  كوشش شده جهان فكری یک اندیشمند بزرگ ایرانی به صورت متفاوت گشوده شود. از عناوین این بخش می‌توان به موارد زیر اشاره  كرد: جهان و اندیشه‌، رهایی، زمان و عشق، بهشت و جهنم ،خردمند و زمانه،  عقل و روح، مسأله زیبایی و عقل، دایره هستی ، هستی و مستی، من و تو، تنبه و اخلاق.

در کتاب «هستی و مستی» تصویری نو و متقاوت از خیام و باورها و آموزه‌ های وی ارائه می‌شود که با تفاسیری که تاکنون از خیام شده، متفاوت است و ما با خیامی مواجهیم که در جایگاه فیلسوف - ادیب در رباعیات خود نیز فلسفه‌ورزی می‌کند و با ذوق ادبی که دارد در مورد مشکل ترین مسایل فلسفه می‌اندیشد.

همچنین در این کتاب ما خیامی را می‌بینیم که پیش از مرگش خلالی در میان دندان داشت و مرتب از «واحد و کثیر» سخن می‌گفت و در طرز تفکر و راه و رسم زندگی خود بیش از هر شخص دیگری به سقراط شباهت دارد چرا که او هم همانند سقراط فضیلت را در علم و معرفت عقلانی می‌داند و به معرفت نفس و خودشناسی بیش از هر چیز دیگری توجه می‌کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات