دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

هزار سال شعر فارسی ؛ گزینه شعر کهن برای کودک و نوجوان

هزار سال شعر فارسی ؛ گزینه شعر کهن برای کودک و نوجوان
درحال حاضر موجود نمی باشد

هزار سال شعر فارسی

نویسنده:  اسدالله شعبانی - جعفر ابراهیمی - احمدرضا احمدی - سیروس طاهباز
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 454
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 2

کیفیت : در حد نو  _ نو

 

مروری بر کتاب

گزینه شعر کهن برای کودک و نوجوان

هرکسی برای خودش معیارهایی در بازنویسی متون کهن دارد. گاهی این انتخاب با توافق شاعر و ناشر؛ و گاهی با سفارش ناشر همراه است. در مورد آثاری که من بازنویسی کرده‌ام، معمولاً تعیین‌کننده‌ی اصلی ناشر بوده است و خیلی کم پیش آمده که شخصاً به طور خودجوش دست به بازنویسی متون کهن بزنم.

طبیعی است که در انتخاب نوع متون کهن، نکته‌ای که مورد توجه است این است که، کتابی که انتخاب می‌شود یا نام شاعر و یا نویسنده بین مردم شناخته‌شده باشد. این مورد اهمیت زیادی در انتخاب متون کهن دارد. در مرحله‌ی بعدی نویسنده‌ای که کار بازنویسی را می‌خواهد انجام دهد مورد توجه قرار می‌گیرد. مشاوری که در یک انتشارات به ناشر مشورت می‌دهد، با شناختی که از نویسنده‌ها دارد نظر می‌دهد که به عنوان مثال ابراهیمی می‌تواند روی مثنوی مولوی کار کند و روحیاتش طوری است که بهتر از دیگران می‌تواند با آن ارتباط بگیرد.

درخت تناور شعر پارسی با بیش از هزار سال پیشینه بر دیگر معارف میراث فرهنگ اسلامی ایران سایه افکنده است. هیچ زبانی در دنیا این همه آثار ادبی را در صفحات کتابها ضبط نکرده است؛‌ آثاری که امروز نیز کم و بیش به همان آسانی قابل درک و خواندن است. برخی از این شاعران بر فراز قله های اندیشه و احساس بشری تکیه زده اند، همچون مولوی،‌حافظ، سعدی و فردوسی،‌ برخی نیز به دلیل زندگی خاص و فکر بلند خود شایسته ستایشند،‌ همچون ناصرخسرو و مسعود سعد سلمان.

در انتخاب شعرهای این مجموعه و همچنین نگارش شرح حال مختصر شاعران، مستقیما به دیوانهای چاپ معتبر این شاعران مراجعه شده است و از رودکی، پدر شعر فارسی، تا نیما یوشیج،‌ بنیانگذار شعر نوین فارسی نمونه هایی آورده شده است. به دیگر سخن، از دوره انتظام عروضی تا دوره انتظام طبیعی، نمونه هایی در این مجموعه هست، با این امید که مورد پسند خوانندگان جوان قرار گیرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات