كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
هرمنوتیک و تئاتر

هرمنوتیک و تئاتر

نویسنده: محمود صابری
ناشر: سوره مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 184
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

اگرچه چند سده از رسمیت یافتن هرمنوتیک به عنوان یک علم و جایگاه ویژه آن به عنوان شاخه ای مستقل در حوزه ی تفکر بشری می گذرد، این واژه، در ایران، همچنان ناشناخته باقی مانده است؛ به نحوی که، حتی در حوزه هایی چون فلسفه، الهیات، نقد ادبی و علوم اجتماعی، به طور شایسته، به این علم پرداخته نشده است. 

با وجود اینکه چند قرن از پیدایش هرمنوتیک و کارکرد آن در هنر می‌گذرد، اما هنوز در ایران شناخته شده نیست. به همین علت هم محمود صابری برای اولین بار دست به کار شده و نخستین پژوهش تئاتر از دیدگاه هرمنوتیک را به رشته تحریر درآورده است.

علم هرمنوتیک، مسیر درازدامنی را در طول تاریخ خود سپری کرده و دچار تحولات زیادی شده که به هرمنوتیک، با تعریف و گستره وسیع آن منجر شده است. از همین روی، نویسنده، بحث راجع به هرمنوتیک در تئاتر را با مروری بر تاریخچه و بررسی گونه‌های مختلف این علم آغاز کرده است. صابری برای ورود به بحث هرمنوتیک، سه شاخه این علم را مورد ارزیابی و تحلیل قرار داده؛ هرمنوتیک سنتی، هرمنوتیک مدرن و هرمنوتیک فلسفی.

نویسنده در بخش‌های نخستین کتابش به شرح و تعریف علم هرمنوتیک و اصول و قواعد تفسیر و دیدگاه‌های صاحب‌نظران درباره این علم پرداخته تا با این پیش زمینه، هنر تئاتر و عناصر تشکیل دهنده آن را مورد بررسی تفسیری و هرمنوتیکی قرار دهد.

هرمنوتیک همیشه یکی از بحث‌های جالب در محافل هنری بوده و همواره برداشت‌های گوناگونی که از این علم شده، گمراه‌کننده و نامفهوم بوده است؛ به همین خاطر هم پرداختن به کارکردهای هرمنوتیک در هنر، بحثی پیچیده است که مجالی طولانی را می‌طلبد. محمود صابری در این کتاب با پیش کشیدن بحث هرمنوتیک در تئاتر خواسته تا راهی را برای ورود هرمنوتیک به این هنر کهن بگشاید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

هرمنوتیک و تئاتر

  • ناشر: سوره مهر
  • کد کتاب: 106674 - 67/2
  • موجودی: در انبار
  • 140,000ریال
  • 120,000ریال

برچسب ها: محمود صابری, فلسفه هنر, جامعه شناسی هنر, تئاتر, سینما, فیلمنامه, نمایشنامه, بازیگری, هنرپیشگی, کتاب هرمنوتیک و تئاتر