کتاب هدف : تهران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات فرهنگ نشر نو

هدف : تهران

نویسنده: جولیتو کیه زا
مترجم: هادی سهرابی
ناشر: فرهنگ نشر نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 180
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب

باز خوانی حمله آمریکا به طبس

آمریکا واکنش احتمالی بخش های وفادار به انقلاب در داخل ارتش را نیز در نظر گرفته بود. پیش بینی شده بود که در صورت هر گونه عکس العمل نیروهای نظامی ایران، بلافاصله ”کارتر“ فرمان بمباران مناطق نظامی را صادر کند... یعنی تمام پیش بینی ها برای جنگ تمام عیار انجام شده بود.»

«پس از شکست عملیات و افشای برخی از اسرار آن، مقامات ایرانی دقیقاً سه بار به دیگر اهداف آمریکا در طبس اشاره کردند. این اهداف علاوه بر سفارت، فرودگاه و ایستگاه رادیو، محل سکونت آیت الله خمینی را نیز شامل شده، روز نهم اردیبهشت، [حجت الاسلام] صادق خلخالی در مصاحبه ای با روزنامه بامداد، افشا می کند که از جمله اهداف عملیات؛ فرودگاه بین المللی تهران، ستاد مرکزی نیروی هوایی، محل سکونت امام خمینی، شهر قم، و مراکز مخابرات تهران بوده است.»

تهاجم کارتر و وقایع پشت پرده

شاخص ترین تصمیم آمریکا در مورد حمله به ایران و آزادی گروگان های آمریکایی، طرح نجات با نام «پنجه عقاب» از طرف کارتر بود که قرار بود در 4 اردیبهشت 59 با استفاده از پیشرفته ترین امکانات نظامی این کشور و کمک های کشورهای عربی و همسایه طرفدار آمریکا و گروهی از کماندوهای آمریکایی و عناصر مخالف انقلاب اسلامی به مرحله اجرا در آید.

در راستای دستور یاد شده، یک ماه پس از فتح لانه جاسوسی، نود نفر از کماندوهای آمریکایی، به فرماندهی سرهنگ چارلی بکویث و سرگرد میدوز به ایالت «آریزونا»ی آمریکا که تقریباً شرایط کویری ایران را دارا بود و نیز در محل هایی که شبیه سفارت آمریکا ساخته شده بودند، اعزام شدند تا آخرین مرحله تمرین و آموزش خود را در شرایط و موقعیت مشابه ایران بگذرانند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

هدف : تهران تاریخ و جغرافیای ایران فرهنگ نشر نو فروشگاه اینترنتی آی کتاب : Persianbook آی کتاب

  • ناشر: نشر نو
  • کد کتاب: 90265 - 15/3
  • موجودی: در انبار
  • 130,000ریال

برچسب ها: جولیتو کیه زا, هادی سهرابی, تاریخ معاصر ایران, ایران و آمریکا, گروگان گیری, جمهوری اسلامی, تاریخ سیاسی ایران, کتاب هدف : تهران