دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

هخامنشیان

هخامنشیان

نویسنده: آملی کورت
مترجم : مرتضی ثاقب فر
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 160
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 6

 

مروری بر کتاب

کتاب هخامنشیان گستره ی جغرافیایی وسیعی را در بر می گیرد، از مرزهای ایران و افغانستان در شرق تا شام و آناتولی و از دریای سیاه در شمال تا مصر در جنوب. این منطقه دارای تنوع فرهنگی، سیاسی و زبانی بسیار بود. در این مطالعه معتبر جدید، آملی کوهرت تاریخچه آن را از اولین اسناد مکتوب تا فتح اسکندر مقدونی، حدود 3000-330 قبل از میلاد بررسی می کند. این کار بسیاری از تصورات نادرست را که پیرامون مطالعه ی منطقه وجود داشته است، از بین می برد. این کتاب یک روایت روشن و به روز ارائه می دهد که آخرین اکتشافات باستان شناسی و متنی را در نظر می گیرد و به مشکلات پیچیده ی تفسیر و روش شناسی می پردازد.

هخامنشیان نخست پادشاهان بومی پارس و سپس انشان بودند ولی با شکستی که کوروش بزرگ بر ایشتوویگو واپسین پادشاه ماد وارد ساخت و سپس فتح لیدیه و بابل پادشاهی هخامنشیان تبدیل به شاهنشاهی بزرگی شد. از این رو کوروش بزرگ را بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی می‌دانند.

هخامنشیان (۳۳۰ - ۵۵۰ پیش از زادروز) نام دودمانی پادشاهی در ایران پیش از اسلام است. پادشاهان این دودمان از پارسیان بودند و تبار خود را به «هخامنش» می‌رساندند که سرکردهٔ خاندان پاسارگاد از خاندان‌های پارسیان بوده‌است. هخامنشیان نخست پادشاهان بومی پارس و سپس انشان بودند ولی با شکستی که کوروش بزرگ بر ایشتوویگو واپسین پادشاه ماد فرو ساخت و سپس گرفتن لیدیه و بابل، پادشاهی هخامنشیان تبدیل به شاهنشاهی بزرگی شد. از این رو کوروش بزرگ را بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی می‌دانند.

به پادشاهی رسیدن پارسی‌ها و دودمان هخامنشی یکی از رخدادهای برجستهٔ تاریخ باستان است. اینان دولتی ساختند که دنیای باستان را به استثنای دو سوم یونان زیر فرمان خود در آورد. شاهنشاهی هخامنشی را نخستین امپراتوری تاریخ جهان می‌دانند. پذیرش و بردباری دینی از ویژگی‌های امپراتوری هخامنشی به شمار میرفت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات