منو
سبد خرید

نیکلای دوم ، لنین ، استالین ؛ آخرین روزهای سلطنت رمانف و انقلاب اکتبر 1917

نیکلای دوم ، لنین ، استالین ؛ آخرین روزهای سلطنت رمانف و انقلاب اکتبر 1917
درحال حاضر موجود نمی باشد
نیکلای دوم ، لنین ، استالین ؛ آخرین روزهای سلطنت رمانف و انقلاب اکتبر 1917
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 95533 - 77/1
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 60
0 ریال

نیکلای دوم ، لنین ، استالین 

نویسنده: ناصر صادقی
ناشر: اطلاعات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 660
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو


مروری بر کتاب 

آخرین روزهای سلطنت رمانف و انقلاب اکتبر 1917

در آستانه انقلاب روسیه، این کشور از مشکلات اقتصادی عدیده رنج می‌برد و فقر و گرسنگی بیداد می‌کرد. تزار نیکلای دوم از خاندان رومانف‌ها، در 1914 روسیه را به طرفداری از اسلاوهای صربستان وارد جنگ جهانی اول کرده بود. ده‌ها هزار تن از جوانان روسیه در زمستان سرد این کشور در جنگ کشته شده بودند و جنگ به کمبود شدید غذا و سوخت در این امپراتوری دامن زده بود. در این زمان، مخالفان اصلی جنگ، مارکسیست‌هایی بودند که در حزب سوسیال دموکرات روسیه گرد آمده بودند. مخالفان سیاست های تزار نیکلای دوم به ویژه در عرصه جنگ، تحت رهبری یک انقلابی تبعیدی به نام «ولادیمیر ایلیچ اولیانوف» معروف به لنین بودند که در آلمان به سر می‌برد.

آلمان که در جنگ مقابل روسیه قرار داشت، از تحرکات لنین و پیروانش به صورت جدی حمایت می‌کرد، چرا که لنین و جناح او، موسوم به بلشویک‌ها (به معنای اکثریت) موافق کنارکشیدن فوری روسیه از جنگ بودند، چرا که آن را جنگی به نفع بورژواها و نظام سرمایه‌داری و به ضرر طبقه کارگر می‌دانستند. جناح دیگر حزب سوسیال دموکرات روسیه، موسوم به «منشویک‌ها» (اقلیت) به رهبری جولیوس مارتوف، مخالف مشی انقلابی افراطی بلشویک‌ها بودند. البته بلشویک‌ها در میان سوسیالیست‌های روسیه واقعا در اکثریت نبودند، لیکن گروه کم شمارتر آن‌ها نظم و انضباط سازمانی قوی داشت و در نهایت توانست گروه‌هایی از کارگران و همچنین ملوانان مسلح را با خود همراه کند و در جهت اهداف خود به کار بگیرد. ملوانان کشتی کرونستات، زبده‌ترین نیروی مسلح بلشویک‌ها و در واقع نیروی ضربت لنین بودند....

...کرنسکی در دوما برای اولین بار طی نطقی خواستار برکناری تزار شد. که با پشتیبانی بلشویکها روبه رو شد و ناآرامیها در پایتخت برای حمایت از دوما بیشتر و بیشتر شد. 5شنبه 8 مارس 1917 تراز کاخ های ترار سکویه سلو را به مقصد ستاد جنگ ترک کرد و این روز در حقیقت انقلاب روسیه آغاز شد. در این روز تمام نانواییها و مغازه ها به غارت رفت و تمام ارتش (البته ارتشیان با تجربه) در جبهه های جنگ بودند و برای سرکوب شورش کسی وجود نداشت.

در 12 مارس عده کثیری دانشجو، کارگر، ارتش و رفاه به سمت دوما رفتند تا حمایت خود را از دوما نشان دهند در این روز هیئت وزیران هم خود را تسلیم دوما کرد. تزار در 15 مارس 1917 از سلطنت استعفا داد و سلطنت 304 ساله رومانف ها پایان یافت. لنین و قدرت او اخبار مربوط به سقوط تزار بسیار غافلگیر کننده بود که حتی خود لنین را هم غافلگیر کرد. البته در مورد قدرت یافتن لنین نظرات گوناگون است مثلا سولژنیتسن، ‌نویسنده بنام روسیه می‌گوید که در زوریخ (محل زندگی لنین در دوران دور از وطن) اسنادی را یافته است که لنین با آلمان ها رابطه داشته است.

هنگام بازگشت لنین به کشورش عده زیادی به استقبال او رفته بودند. البته قبل از آمدن لنین به سن پترزبورگ ،‌تزار استعفا داده بود و قدرت در دست دولت موقت بود که کرنسکی رئیس آن بود اختلاف میان لنین و کرنسکی باردیگر لنین را مجبور کرد که بصورت مخفیانه زندگی کند. در هفتم نوامبر 1917 قیام مسلحانه لنین برعلیه دولت موقت شکل گرفت و کرنسکی از کشور فرار کرد و این کار (فرار کرسنکی) به کمک سفارت انگلیس صورت گرفت.

وبعداز به قدرت رسیدن لنین و پیروزی بلشویکها جنگهای داخلی بین ارتش سفید (مخالف لنین) و ارشت سرخ (بلشویکها و موافق لنین) درگرفت لنین بسیار تحت فشار بود. بیشتر مخالفان لنین برای نجات تزار تلاش می‌کردند تا دوباره کشور به سوی نظام سلطنتی برود اما لنین با ایجاد پلیس مخفی (چکا) سعی در شناسایی این افراد برآمد و تصمیم به نابودی آنان گرفت و برای اینکه هیچ روزنه امیدی برای بازگشت آنان نباشد تصمیم گرفت تزار را به عنوان علمی که می تواند مخالفان لنین را دور خود جمع کند از بین ببرد.

قتل عام خانواده تزار کرسنکی بعداز سقوط تزار و استعفای او قول دادکه به خاندان سلطنتی گزندی نمی‌رسد و برای اینکار آنها را به توبولسک شهری در کنار رودخانه های ایتریش و توبول برد و حتی کوشید که مجازات اعدام را در روسیه ازبین ببرد ولی عمر سیاسی او به پایان رسید. در مورد تاثیرات این واقعه باید گفت کشتار خاندان رومانف درروسیه باعث شد که در اثر نبودن تزار به عنوان نماد سلطنت طلبان، خود به خود این قدرت و حامیان آن از بین رفتند.

در نتیجه میدان وسیع ناشی از خلاء قدرت برای بلشویسم ایجاد شد که بتواند افکار اولیه خود را به عنوان سوسیالیسم و انقلاب پرولتاریایی پیداه کند و بعدها به لینیسم و استالینیسم و نهایتا به کمونیسم اتحاد جماهیر شوروی بیانجامد....

این کتاب چکیده تاریخ مختصر روسیه ـ از دوران باستان تا عصر حاضر ـ و در بر گیرنده وقایع و تحولات سیاسی اجتماعی مهم روسیه یا اتحاد جماهیر شوروی است که افزون بر آن از بسط اقتصاد و فرهنگ این سرزمین سخن می‌رود .کتاب حاضر برای نوجوانان و جوانان، همراه با طرح‌هایی، به فارسی ترجمه شده است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات