دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نیمه یک خورشید طلایی

نیمه یک خورشید طلایی
درحال حاضر موجود نمی باشد
نیمه یک خورشید طلایی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 145716 - 75/3
  • وزن: 0.70kg
0 ریال

نیمه ی یک خورشید طلایی

نویسنده: چیماماندا انگزی آدیچی
مترجم : ناهید تبریزی سلامی
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 628
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

اولانا برای‌شان در مورد پرچم بیافرا صحبت کرد. آن‌ها روی قطعات چوب زیر نور آفتاب ضعیف صبحگاهی که از حفره‌ای که قبلا سقف کلاس بود به درون می‌تابید نشسته بودند. او پرچم پارچه‌ای اودنیگبو را باز کرد و برای‌شان توضیح داد که هر یک از علامات روی آن چه چیزی را بیان می‌کنند. رنگ قرمز، نماد خون خواهران و برادران آن‌ها بود که در شمال قتل‌عام شده بودند. سیاه نماد سوگواری برای آن‌ها بود و سبز نماد شکوفایی‌یی که بالاخره نصیب بیافرا خواهد شد، و بالاخره نیمه‌ی یک خورشید طلایی نماد آینده‌ی پرشکوه‌شان بود.

رمان نیمه یک خورشید طلایی، لحظه ای سرنوشت ساز در تاریخ مدرن آفریقا را روایت می کند: تقلای دولت خودخوانده ی بیافرا برای برپایی یک جمهوری مستقل در نیجریه در دهه ی 1960، و خشونت خون باری که از پس آن اتفاق افتاد. چیما ماندا گزی ادیشی، با همزاد پنداری درخشان و استعداد ذاتی خود در داستان سرایی، زندگی سه شخصیت درگیر در حواشی این دهه ی پرتلاطم را در هم می آمیزد.

اوگوو که سیزده سال سن دارد، به عنوان خدمتکار خانه ی یک استاد دانشگاه با فکر و شور انقلابی، استخدام می شود. اولانا، معشوقه ی زیبای پروفسور است که زندگی آسوده ی خود در لاگوس را رها کرده تا در شهری دانشگاهی و غبارگرفته در کنار او زندگی کند. و در نهایت، ریچارد، مردی انگلیسی و کم رو است که شیفته ی خواهر اسرارآمیز و مرموز اولانا شده است. با پیشروی ارتش نیجریه، این سه شخصیت برای نجات جان شان مجبور به فرار می شوند و آرمان ها و وفاداری شان نسبت به یکدیگر در بوته ی آزمایش قرار می گیرد.

رمان نیمه ی یک خورشید طلایی، حماسی، بلند پروازانه و رمانی تأثیرگذار درباره ی مسئولیت های اخلاقی، پایان دوره ی استعمار، همبستگی های قومی، طبقه ی اجتماعی، نژاد و پیچیده تر شدن همه ی این عوامل در حضور عشق است. ادیشی به شکلی درخشان، امیدها و ناامیدی های زندگی در این مکان و زمان خاص را به مخاطب نمایش داده و تصویری قدرتمند، تکان دهنده و بسیار احساسی از آفریقای مدرن ارائه می کند.

برنده جایزه ی اورنج برای داستان سال 2007

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات