نیشابور شهر فیروزه

نیشابور شهر فیروزه

نويسنده: فریدون گرایلی
ناشر: دانشگاه فردوسي مشهد
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 700
اندازه كتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

صائب اگر به تاج شهان جا کند هنوز    فیروزه یاد شهر نیشابور می کند

مرحوم گرایلی در سال 1357 اولين اثر خود بنام " نيشابور شهر فيروزه " را چاپ و منتشر ساخت كه در مدت بسيار كوتاهي كمياب گرديد و بعدها تا چاپ چهارم هم رسيد.این کتاب چنان تاثیری داشت که استاد دكتر شفيعي كدكني درباره اين كتاب چنين فرموده است :"كتاب نيشابور شهر فيروزه "جامع ترين كتاب در تاريخ نيشابور است...
حدود چهار دهه تلاش خستگی‌ناپذیرش در شناخت تاریخ، فرهنگ و مشاهیر کهن‌شهر، عشق و علاقه‌ی فراوان و درونی‌اش به نیشابور و مردم نیشابور که در سرتاسر زندگیش ... شعرهایش، کتاب‌هایش، کلاس‌های درسش، سخنرانی‌هایش و حتی لحظه‌های خلوت و زمزمه‌های تنهایی‌اش و همه‌ی نشست و برخاست‌ها و معاشرت‌هایش، نمود یافته بود، به او مشروعیت و محبوبیت خاصی در بین نیشابوریان بخشیده است.

«بدون شک، همه‌ی نیشابوریان فرهنگ‌دوست و ادب‌پرور با استاد و آثارش آشنا هستند. آثار استاد به دلیل عشق و علاقه‌ی فراوان به نیشابور و مردم نیشابور و همچنین وجود ریشه‌ی بسیار عمیقی که در باورهای آن مرحوم بود، تاثیر بسزایی در شناخت تاریخ، فرهنگ و مشاهیر این شهر کهن داشت. شناخت عمیق استاد از نیشابور و بیانات رسا و شیوای او از تاریخ نیشابور، خیام، عطار و ... هر شنونده‌ای را به سختی تحت تاثیر قرار می‌داد. او با عتماد به نفس و شور و حال عجیبی در مورد نیشابور حرف می‌زد و عقیده داشت که نیشابور زادگاه پاشیدن بذر اندیشه‌هاست. می‌گفت نیشابور شهری است که می‌بایست فرهنگ عمیق و اصیل ایرانی را در آن جستجو کرد. او نیشابور را مرکز تبادل افکار و تغییر و تحول و تطور علمی و فرهنگی می‌دانست.

از این مورخ و محقق نیشابوری 3 کتاب ارزشمند به نام‌های «نیشابور؛ شهر فیروزه»، «مشاهیر نیشابور، شهر قلمدانهای مرصع» و «نیشابور و محاکمه حکیم عمر خیام» بر جای مانده است که البته کتاب «نیشابور؛ شهر فیروزه» در شهرت او تاثیر فراوان داشت. زنده‌یاد در زمان حیات خود 4 تا 5 هزار بیت شعر سرود و آخرین شعرش در مدح امام حسین علیه‌السلام سالار شهیدان بود که لحظاتی قبل از رحلت، بر مزار یل نیشابور - پهلوان یعقوبعلی شورورزی- قرائت کرد. آثار ارزشمند استاد هم‌اکنون باعث افتخار اهالی نیشابور و تاریخ پربار و سترگ این دیار کهن است و به عنوان یک دایرة‌المعارف تخصصی و منابع مهم اطلاعات و آمار در خصوص تاریخ نیشابور مورد استفاده اهالی فرهنگ و ادب قرار می‌گیرد.

زنده‌یاد استاد فریدون گرایلی مرد علم و عمل بود و در نیشابورشناسی همتا نداشت. او پدری سرشار از مهر و محبت، دوستی خوش‌مشرب و دست و دل باز، استادی توانمند و چیره‌دست، شاعری بااحساس، معلمی آگاه و پرشور بود و مدت 35 سال صادقانه به تعلیم و تربیت جوانان و نوجوانان کهن‌دژ شهرش همت گمارد»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نیشابور شهر فیروزه

  • 0ریال

برچسب ها: فریدون گرایلی, جغرافیای تاریخی ایران, نیشابور, جغرافیای ایران, تاریخ اجتماعی ایران, کتاب نیشابور شهر فیروزه