کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
نیروی سوم ، پایگاه اجتماعی امپریالیسم

نیروی سوم ؛ پایگاه اجتماعی امپریالیسم

نویسنده: احسان طبری
ناشر: حزب توده
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 80
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 


در جریان نهضت ملی و حکومت مصدق، ملکی و یارانش، اول با بقایی و هواخواهانش حزب زحمتکشان ملت ایران را تشکیل دادند ولی پس از انشعاب او از این حزب به دلیل مبارزه با مصدق، حزب نیروی سوم را پدید آوردند. این حزب، سوسیالیست، طرفدار (ولی نه بی‌چون و چرای) دولت مصدق و هواخواه عدم تعهد و استقلال از دو بلوک بود. به همین دلیل بود که حزب توده جزوه‌ای به عنوان «نیروی سوم، پایگاه اجتماعی امپریالیسم» منتشر کرد و در آن بد‌ترین تهمت‌ها و احترامات را به ملکی بست. در واقع حزب توده هیچ گاه با ملکی وارد بحث نشد، بلکه صرف‌نظر از آنچه ملکی می‌گفت و می‌نوشت، یک روز او را جاسوس انگلیس، روز دیگر نوکر دربار، و باز هم روز دیگر جاسوس سازمان امنیت خواند.

حزب توده در نخست‌وزیری مصدق در اردیبهشت ۱۳۳۰ تا قیام ۳۰ تیر ۱۳۳۱ از هیچگونه تهمت کتبی و شفاهی نسبت به مصدق و همکاران و طرفدارانش دریغ نکرد. پس از قیام ۳۰ تیر لحن حزب توده تا اندازه‌ای تغییر کرد ولی هیچ گاه به یک «اپوزیسیون سازنده» بدل نشد، چنان که وقتی که در دی‌ماه ۱۳۳۱ مصدق حاضر نشد امتیاز به پایان رسیده شوروی برای ماهیگیری در دریای خزر را تمدید کند حزب توده اعلام کرد که او ماهیگیری شمال را به «دستور اربابانش» ملی کرده است.

ملکی و نیروی سوم اما همچنان به پشتیبانی خود از مصدق و نهضت ملی توام با انتقاد‌ها و رهنمودهای سازنده ادامه دادند. این جمله ملکی معروف است که در مخالفت با رفراندوم برای بستن مجلس به مصدق گفت: آقای دکتر مصدق این راهی که شما می‌روید به جهنم است ولی ما تا جهنم به دنبال شما خواهیم آمد.

فهرست 

۱. باد شعله کوچک را خاموش می کند و خرمن آتش را مشتعل می سازد.
۲. افسانه «نیروی سوم»
۳. آشنایی کلی با «نیروی سوم» اروپایی
۴. چند نمونه از «نیروی سوم»
۵. آیا ایدئولوژی سومی وجود دارد؟
۶. خصلت ایدئولوژی «نیروی سوم»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نیروی سوم ، پایگاه اجتماعی امپریالیسم

  • ناشر: حزب توده
  • کد کتاب: 112915- 113/4
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال

برچسب ها: احسان طبری, سوسیالیسم, مارکسیسم, حزب توده, جامعه شناسی سیاسی, فلسفه اجتماعی, امپریالیسم, کتاب نیروی سوم ؛ پایگاه اجتماعی امپریالیسم