منو
سبد خرید

نیایش

نیایش

نویسنده: الکسیس کارل
مترجم: علی شریعتی
ناشر: شرکت سهامی انتشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 30
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1339 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی ~ در حد نو

 

مروری بر کتاب

دعا و نیایش در مسیحیت آنچنان که "الکسیس کارل" می‌گوید، اساسش دو چیز است: فقر و عشق!
انسانی که نیایش می‌کند، در حالی که از یک سو عجز و ناتوانی خود را بیان می‌دارد، از سوی دیگر احساس دوست داشتن و علاقه به خوبی‌ها و زیبایی‌ها را در خود زنده نگه می‌دارد!

از این منظر دعای مسیحیت، از زندگی و کشمکش‌های روزمره خود را دور نگه داشته و دخالتی به آن ندارد. اما در اسلام عناصر دیگری نیز به آن اضافه می‌شود!مهمترین این عناصر، بیان دردها و خواسته‌های اجتماعی و فردی است. خواسته‌هایی که غالبا روح نیایشگر به آن وابسته است.

ورود عنصر سیاست در دعای اسلامی، صرف نظر از آنکه افکار متعالی اجتماعی را همواره در بهترین شرایط به نیایشگر تلقین می‌کند، موجب می‌شود که این ایده‌های مقدس به صورت ثابت و مشترکی در میان همه‌ی افرادی که در این مسیر گام برمی‌دارند، انتشار یابد. علاوه بر آن، هنگامی که افکار و ایده‌های اجتماعی در پناه دعا قرار می‌گیرد از آسیب‌دیدگی بحران‌های سیاسی و اجتماعی روزگار مصون خواهند ماند.

چنین به نظر می‌رسد که نیایش اصولاً کشش روح است به سوی کانون غیرمادی جهان. به طور معمول نیایش عبارت است از تضرع، ناله مضطربانه و طلب یاری و استعانت و گاهی یک حالت کشف و شهود روشن و آرام درونی و مستمر و دورتر از اقلیم همه محسوسات. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که نیایش پرواز روح است به سوی خدا و یا حالت پرستش عاشقانه‌ای است نسبت به آن مبدئی که معجزه حیات از او سرزده‌است و بالاخره، نیایش نمودار کوشش انسان است برای ارتباط با آن وجود نامرئی، آفریدگار همه هستی، عقل کل، قدرت مطلق، خیر مطلق، پدر و منجی هر یک از ما. صرف نظر از نقل اوراد فرمولی، حقیقت نیایش یک حالت عرفانی پرگدازی را مجسم می‌کند که در آن، دل به خدا جذب می‌شود.

این حالت از طبیعت عقل سرچشمه نمی‌گیرد و از همین روست که تا آنجا که غیر قابل ادراک است در نظر اهل فلسفه و استدلال، غیر قابل قبول باقی می‌ماند. همان‌طور که حدیث جمال و عشق در دفتر نیست و به درس و تعلیم نیاز ندارد، آنها که دلی خالی از اندیشه دارند خدا را همچون گرمای خورشید و یا عطر گل، به طور طبیعی، احساس می‌کنند. اما همین خدایی که این‌چنین با کسی که دوست داشتن را می‌داند به‌آسانی کنار می‌آید، خود را از چشم آن که جز فهمیدن نمی‌داند پنهان می‌دارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات