دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نیاکان ما

نیاکان ما

نویسنده: فریده شهید
مترجم: فاطمه صادقی
ناشر: نگاه معاصر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 252
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

زنانی که در جوامع اسلامی حقوق خود را مطالبه کرده اند

نخستین نسل‌ها، تجارب زنان در سده‌های میانی، عصر امپراتوری‌ها، دیوان‌های عدلت و دربارهای قدرت، زنان بر سر دوراهی‌ها، سازماندهی زنان برای تغییر، زنان در فرایندهای سیاسی مدرن و ایجاد هویت‌های جدید در قرون بیستم عناوین هفت‌گانه کتاب هستند که در هرکدام از آنها زندگی و عملکرد زنان آن قرن و تأثیر عملکردشان در جامعه و زندگی زنان هم نسل‌شان و نسل‌های آینده مورد بررسی قرار گرفته است.

نویسنده در بخشی از مقدمه تحلیلی خود می‌نویسد: «این روزها یک اسطوره فراگیر قصد دارد با تکرار و تکرار دوباره در کلام، شنیدن و یادآوری خود را به عنوان حقیقت جا بزند، هم چنان که تمامی اسطوره‌ها چنین می‌کنند.

این اسطوره خطرناک است و باید با آن به مبارزه برخاست، باید زیر پایش را خالی کرد و از دور خارجش کرد. اسطوره‌ای که به آن اشاره می‌کنم این است که مبارزات زنان برای حقوقشان در جوامع اسلامی، با این جوامع نسبتی ندارد و زنانی که در این جوامع حقوق خود را مطالبه می‌کنند، افکار «مسئله ساز» و «منفی» را از جوامع و فرهنگ‌های بیگانه وام گرفته‌اند. این اسطوره خاص منازعه گفتاری بر سر حقوق زنان است و در بحث‌های عمومی، گفتگوهای خصوصی و حتی جلسات برنامه ریزی برای توسعه رایج است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات