منو
سبد خرید

نگاهی کوتاه به تاریخچه روشنفکری در ایران

نگاهی کوتاه به تاریخچه روشنفکری در ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد
نگاهی کوتاه به تاریخچه روشنفکری در ایران
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148395 - 31/1
  • وزن: 0.20kg
0 ریال

نگاهی کوتاه به تاریخچه روشنفکری در ایران

نویسنده: شهریار زرشناس
ناشر: کتاب صبح
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 177
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 2 

 

مروری بر کتاب 

جلد اول : مروری بر روشنفکری در غرب، پیدایی روشنفکری در ایران و نسل اول روشنفکران مشروطه

روشنفکری در معنای افواهی و رایج آن ، مترادف با داشتن تحصیلات و اطلاعات ، خوش فکر بودن یا به اصطلاح « داشتن فکرباز » و نظایر اینها می باشد ، اما اگربه یک بررسی عمیق و تحلیلی- تاریخی بپردازیم ، درمی یابیم که روشنفکری یک تعریف و معنای تخصصی دارد.

اگر به یک بررسی عمیق و تحلیلی تاریخی بپردازیم، درمی‌یابیم که روشنفکری یک تعریف و معنای تخصصی دارد. در تعریف تخصصی (که معمولا در کاوش‌های فلسفی و تئوریک، تاریخی و فرهنگی و جامعه شناسی و سیاسی، این تعریف مورد نظر است)، روشنفکری بیانگر یک جهت‌گیری و جریان تاریخی فرهنگی تجسم روح مدرنیته و جهان‌نگری "عصر روشنگری" است. در معنای تخصصی (که در این کتاب، همین معنا مورد نظر است)، روشنفکری عبارت از جهان نگری و اندیشه‌ای است که تبلور روح اومانیستی و سکولاریستی مدرنیته در دوران تثبیت آن (دوران موسوم به عصر روشنگری) می‌باشد.... این دوران حدودا از اواخر قرن هفدهم آغاز گردیده و تا پایان قرن هجدهم امتداد داشته است؛ به گونه‌ای که مورخان در بیان تقسیم‌بندی ادوار عصر جدید در غرب، سراسر قرن هجدهم و دهه‌های پایان قرن هفدهم را به این نام می‌خوانند"

این اثر به بررسی روشنفکری دینی در ایران در دوران مشروطه، پهلوی و پس از جمهوری اسلامی پرداخته است. به نظر زرشناس، احمد کسروی در ابتدا نماینده گرایش دینی روشنفکران ناسیونال لیبرال بود که بعدها تدریجاً به کفرگویی متمایل شد. در پایان کتاب، نویسنده به تبیین نظرات دو روشنفکر دینی پس از انقلاب، یعنی سروش و شایگان پرداخته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات