کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ، از دهم فروردین ماه تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
نگاهی نو به مشرق قفقاز

نگاهی نو به مشرق قفقاز

نویسنده: ولادیمیرفئودوروویچ مینورسکی
مترجم : محسن خادم
ناشر: کتاب مرجع
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 282
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

 پژوهشهایی در تاریخ قفقازیان از خاندان شدادی تا صلاح‌الدین ایوبی

ناحیة قفقاز به دلیل همجواری با مرزهای سیاسی و فرهنگی ایران، همواره در طول تاریخ یا جزئی از سرزمین ایران محسوب می‌شده یا مناسبات مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نزدیکی با ایران داشته است. از این رو مطالعة تاریخ این کشور بسیار سودمند خواهد بود. پژوهش حاضر، به بررسی برخی سلسله‌های حکومتگر در قفقاز پس از دورة اسلامی و همچنین روابط ایوبیان، به ویژه صلاح‌الدین ایوبی، با این ناحیه اختصاص دارد.

کتاب شامل سه بخش است؛ در بخش نخست آگاهی‌هایی در خصوص شدادیان گنجه داده می‌شود؛ خاندان شدادی از سال 340 -468 ه . ق. در این ناحیه حکومت کردند. در این بخش نویسنده با ترجمه متن عربی جامع‌الدول اثر منجم‌باشی به شرح و توضیح بندهای این متن می‌پردازد. بخش دوم، به سلسلة شدادیان اختصاص دارد.

سرنوشت این سلسله به فراز و نشیب‌های جدال ترکان و گرجیان وابسته بود و شهر بگراتیان، پایتخت آنها، از ترکیب جمعیتی ارمنی‌ها و سنت‌های مسیحی تشکیل شده بود. نویسنده در این بخش به درگیری‌های این گروه‌ها اشاره دارد. در بخش پایانی نیز، نویسنده با بررسی ارتباط ایوبیان با قفقاز به موضوع کردان آذربایجان و ایران پرداخته و همچنین دوران پراهمیت تجدیدحیات ایران، میان سلطة اعراب و آغاز هجوم ترکان را تشریح می‌کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نگاهی نو به مشرق قفقاز

  • ناشر: کتاب مرجع
  • کد کتاب: 99756 - 209/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ولادیمیرفئودوروویچ مینورسکی, محسن خادم, آسیای مرکزی, قفقاز, آسیای مرکزی, شدادیان, ایوبیان, صلاح الدین ایوبی, کتاب نگاهی نو به مشرق قفقاز