كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
نگاهی تازه به دستور زبان

نگاهی تازه به دستور زبان

نویسنده: محمدرضا باطنی
ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 152
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : خوب ~ عالی

 

مروری بر کتاب

به اعتقاد نویسنده، این کتاب دستور زبان فارسی نیست؛ بلکه سخنی درباره دستور زبان است. در این کتاب نویسنده کوشیده است تا شالوده‌های نظری و فلسفی دستور و دستور‌نویسی را برای خواننده روشن کند و تا آنجا که ممکن است، او را درجایگاهی قرار دهد که بتواند در پهنه افقی گسترده و با بینشی علمی‌تر به بحث‌ها و کشمکش‌های دستوری نگاه کند.این کتاب می‌کوشد تا ملاک‌هایی در اختیارخواننده بگذارد تا خود بتواند دریاره دستور زبان‌های موجود داوری کند. این کتاب جنبه فنی زبانشناسی ندارد و در نوشتن آن خواننده غیرزبانشناس مورد نظر بوده است

در فصل اول، تاریخچه دستورنویسی در غرب و دستورنویسی برای زبان فارسی به اختصار بررسی می شود.در فصل دوم، اصول و تعاریف دستور سنتی تجزیه و تحلیل و معایب آنها نمایانده شده است. آمیختن صورت و معنا، ‌درست و غلط در زبان، ابدیت دستور،‌ گرفتن نوشتار به جای گفتار، ‌تحمیل مقولات خارجی به زبان، از جمله معایب دستور سنتی هستند که در این بخش به آنها اشاره می شود.درفصل سوم، دستور ساختاری به بحث کشیده شده است. آغاز زبانشناسی ساختگرا، ‌زبانشناسی ساختگرای آمریکایی و مفاهیم بنیادی در زبانشناسی ساختگرا، موضوعاتی است که در این فصل آمده است.در فصل چهارم دستور گشتاری چامسکی که امروزه مهمترین نظریه مورد بحث در زبانشناسی است، با بیانی ساده تشریح می شود.

فهرست

دستور زبان سنتی
‌معایب دستور سنتی
‌دستور ساختاری
دستور گشتاری

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نگاهی تازه به دستور زبان

  • ناشر: آگاه
  • کد کتاب: 72632 - 63/5
  • موجودی: در انبار
  • 50,000ریال

برچسب ها: محمدرضا باطنی, دستور زبان فارسی, زبان فارسی, کتاب نگاهی تازه به دستور زبان