دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نگاهی به تاریخ جهان ؛ سه جلدی ؛ سلفون

نگاهی به تاریخ جهان ؛ سه جلدی ؛ سلفون
درحال حاضر موجود نمی باشد

نگاهی به تاریخ جهان

نویسنده: جواهر لعل نهرو
مترجم: محمود تفضلی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2050
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ: 5 

کمیاب  - کیفیت : 

 

مروری بر کتاب

نهرو در مورد تاریخ چنین بیان می کند که فکر کردن در مورد گذشته دنیا و سرگذشت مردان و زنان بزرگ و آن چه در دنیای گذشته روی داده است بسیار جذاب و خواندنی است. خواندن تاریخ بسیار خوب است اما کمک کردن برای به وجود آمدن تاریخ از آن هم جذابتر و جالبتر است و می دانیم که اکنون در کشور ما (هندوستان) تاریخ ساخته می شود. هند گذشته بسیار طولانی دارد و آغاز آن در تیرگی های روزگاران قدیم و باستانی گم شده است.

هند برای خود دوران های تلخ و دشواری داشته است که موجب شرمساری و اندوه ماست اما روی هم رفته گذشته هند درخشان و بزرگ است و می توانیم به آن سرافراز باشیم.موضوع اصلی تاریخ ارتقاء و تکامل انسان از حالت وحشی گری و ابتدایی به تمدن است.

جلد اول کتاب حاوی نامه‌های نهرو است. این کتاب تصویری از کلیات حوادث مهم در هند و جهان را در هزار ساله اخیر به‌ویژه دویست سال پایانی آن مورد تحلیل و بررسی قرار داده است. سپس در جلد دوم وقایع اروپا قبل از جنگ اول جهانی و انقلاب فرانسه و انقلاب صنعتی انگلیس و پیامدهای آن بیان شده است. همچنین مؤلف گریزی نیز به دویست سال پیش از جنگ اول جهانی می‌زند و طی آن وقایع جهان را در قرن هجدهم و نوزدهم بررسی می‌کند و در فصلی مستقل به بیداری مردم هند و ایران می‌پردازد و رشد و تکوین مبارزات میهنی در ایران را تبیین می‌کند. جنگ‌های داخلی امریکا، دست‌درازی انگلیس به کشورها، رشد استعمار امریکا، زوال روسیه تزاری و وقوع انقلاب اکتبر در روسیه و جنگ‌های چین و ژاپن و بالاخره نقشه جدید اروپا از جمله سرفصل‌هایی است که در این کتاب عنوان شده است.

 در جلد سوم این اثر مؤلف به وقایع مهم جهان در قرن بیستم می‌پردازد و طی آن رویدادهایی چون جهان پس از جنگ اول، مبارزه ایرلند به خاطر جمهوری، ظهور کمال آتاتورک در ترکیه، نهضت گاندی در هند، نهضت فاشیسم در ایتالیا، اوضاع اقتصادی در جهان، انقلاب و ضدانقلاب در چین، اقدامات ژاپن، مشکلات شوروی، پیشرفت‌های علمی در جهان، مبارزه امریکا و انگلیس در رهبری دنیا و جنگ دوم جهانی را مورد تحلیل قرار می‌دهد.

جوایزی که این کتاب برنده شده است

بهترین ترجمه سال ۱۳۳۸ انجمن کتاب

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات