دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نگاهی به ایل قشقایی بعد از شهریور 1320

نگاهی به ایل قشقایی بعد از شهریور 1320

نویسنده: منوچهر کیانی
ناشر: کیان نشر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 480
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

مصور

تاریخ مبارزات مردم ایل قشقایی

سوم شهریور ۱۳۲۰ اشغال ایران توسط مهاجمان روس و انگلیس، جنگ جهانی دوم، تبعید رضا شاه به جزیره موریس و به تخت سلطنت نشستن محمدرضا شاه پهلوی 

در دومین جلد از “تاریخ مبارزات مردم ایل قشقایی”، وقایع سال‌های ۱۳۲۰ تا پیروزی انقلاب و شرح مبارزات ایل قشقایی به استناد اسناد شفاهی و كتبی نظیر كتب، مجلات، روزنامه‌ها و مصاحبه‌ها بازگو شده است. در جلد اول این کتاب به مبارزات مردم ایل قشقایی از دوران صفویه تا پهلوی و در جلد دوم آن به وقایع سال‌های ۱۳۲۰ اشاره شده است. بیشتر موضوع کتاب به مظلومیت ایل قشقایی و سران آن‌ها در برابر حکومت ۵۰ ساله شاهنشاهی و تا پیروزی انقلاب اسلامی اختصاص دارد.

مطالعه این کتاب امکان آشنایی با گوشه‌هایی از تاریخ پرفراز و نشیب ایل قشقایی و تأثیرات آن در تاریخ کشورمان را برای خوانندگان و علاقه مندان فراهم می‌آورد. مؤلّف در این مجلد، از رویارویی ایل قشقایی با حكومت پهلوی سخن می‌گوید و رشادت‌ها و دلاوری‌های این ایل را با اشاره به سختی‌ها و مشقاتی كه در سال‌های مورد نظر متحمل شده‌اند، با ذكر فراز و نشیب‌های این برهه از تاریخ كشور شرح می‌دهد. نقش ایل قشقایی در رخدادهای سیاسی آن زمان،از نكات برجسته‌ی كتاب است. این مطالب با تصویر اسناد و عكس‌هایی از افراد نامبرده در متن همراه است.


فهرست

• در فصل اول این کتاب وقایع مربوط به عشایر ایران در دوره رضاشاه به طور مختصر بررسی شده است؛ وقایعی چون حکومت نظامی در ایل، تخت قاپوی اجباری، نظام اجباری(سربازی)، خلع سلاح ایلات و تغییر قانون انتخابات برای عشایر در آخرین روزهای سلطنت رضا شاه.
• در فصل دوم مباحثی چون بازگشت قشقایی‌ها از تبعید، انگلیس دشمن دیرینه قشقایی آمده.
• در فصل سوم آشنایی با ایلخانی ایل قشقایی و خدمات سیاسی اجتماعی خاندان قشقایی گنجانده شده است.
• در فصل چهارم از عوامل اختلاف و جنگ، دسیسه علیه ناصرخان و برنامه قتل او، قشقایی‌ها در زیر ضربات شدید مخالفان، چرا ناصرخان حاضر نبود ایل را ترک کند، سخن به میان آمده است.
• فصل پنجم به موضوع قشقایی‌ها و جاسوسان آلمانی، چگونه آلمانی‌ها به میان ایل آمدند، اختصاص یافته.
• در فصل ششم به علت جدایی عشایر از دولت، حمله نظامی به دشت موک و فیروزآباد، حمله به قیر و کارزین و قلعه پرگان پرداخته شده است.
• فصل هفتم قشقایی‌ها در سال ۱۳۲۴
• فصل هشتم نهضت مقاومت جنوب، بیانیه سرلشکر زاهدی، حزب توده و عشایر، مصاحبه مطبوعاتی ناصر قشقایی، اعلامیه خلع سلاح عشایر.
• فصل نهم قشقایی‌ها و جنبش ملی شدن نفت، ۵ میلیون دلار برای خیانت به مصدق، ناصر قشقایی آخرین سنگر مصدق.
• فصل دهم شورش گسترده عشایر فارس در سال‌های ۴۱ تا۴۶ ، مهندس عابدی چگونه کشته شد؟ اعدام دست جمعی گویجلوها مردم تیره‌های لر و نفر چرا قتل عام شدند؟
• فصل یازدهم تأسیس آموزش عشایر و اهداف و فعالیت‌های آن، اوضاع فرهنگی اجتماعی قشقایی‌ها بعد از شهریور ۱۳۲۰ و … مورد بررسی قرار گرفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات