كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
نگاهی بشاهنامه

نگاهی به شاهنامه

نويسنده: فضل الله رضا
ناشر: انجمن آثار ملی
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 355
اندازه كتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو ~ نو ؛ واجد عکس ابتدای کتاب.


مروری بر کتاب

تناور درخت خراسان

... مولف فصلهای این کتاب را بر اساس موضوعات محوری که در اشعار فردوسی نهفته است تقسیم‌بندی کرده است و در هر فصل شعرهای متناسب با موضوع را آورده و به شرح آنها پرداخته و در ادامه برخی از داستانهای شاهنامه را به زبانی ساده و روان بازگویی کرده است.

نویسنده همچنین در فصل 6 این کتاب با اشاره به شعرهایی از سعدی و علامه اقبال لاهوری به تاثیر پذیری این دو شاعر از حکیم طوس پرداخته است. نگارنده در این بخش معتقد است که سخن فردوسی درباره چشمه و دریا مثل همیشه ساده، دلیرانه و براست. سخن او سخن کسی است که روی خرد و حساب حرف می‌زند، استعاره و قیاس نهانی و پیچیدگی و افکار صوفیانه در گفتارش نیست.

پرفسور رضا همچنین در فصل هشتم با عنوان "نیستان هست نمای" پا را فراتر نهاده و به تشابه برخی از مفاهیم فلسفی در اندیشه‌های مولانا و فردوسی اشاره کرده و معتقد است که کلام نیرومند فردوسی و مولوی را باید در سطح معرفت جهانی و جستجوی حقیقت، عشق و خرد به کار برد.

وی در ادامه ضمن مقایسه حافظ و فردوسی تفاوت اندیشه‌های این دو شاعر را در تفاوت دو نوع انگاره به جهان می‌خواند. به اعتقاد وی در گفته‌های فردوسی رندی و تا اندازه‌ای خوشبینی نهفته در اشعارحافظ، نادر است.

از سوی دیگر آئین کشوری در اندیشه شاعر شیرازی ملغی است و کینه‌ها و خامی‌ها را به می آدمیت می‌شویند در حالی که در دیوان دادگستری شاهنامه مهر و عطوفت کمتر راه می‌یابد و زمانی که درخت کین کاشته شد به خون آب داده می‌شود.

پرفسور رضا این کتاب را در سالهای تدریس در دانشگاه سوربن به رشته تحریر درآورده است. وی خود در مقدمه این کتاب درباره انگیزه‌اش از پرداختن به دنیای شگفت انگیز شاهنامه آورده است:

با همه دوری کمند دلبستگی من به ایران و به فرهنگ والای آن هیچگاه گسست نپذیرفت، همیشه فرصتی می‌جستم تا بخشی از زیباییهای فرهنگ و ادب پارسی را با دوستداران آن در میان بگذارم ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نگاهی بشاهنامه

  • 0ریال

برچسب ها: حکیم ابوالقاسم فردوسی, فضل الله رضا, شاهنامه, شاهنامه فردوسی, فردوسی, مقالات ادبی, نقد ادبی, کتاب های نایاب, کتاب نگاهی بشاهنامه, نگاهی به شاهنامه