كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
نویسندگان لهستان

نویسندگان لهستان

مترجم: حسین کسمایی ,  بزرگ علوی
ناشر: کتاب ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 280
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1338 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی ؛ دو صفحه آخر کتاب موجود نیست

 

مروری بر کتاب

تاریخ برندگان لهستانی جایزه نوبل ادبی به اولین سال‌های اهدای آن برمی‌گردد. در سال 1905، درست 4 سال بعد از افتتاح جایزه، اولین نویسنده لهستانی از طرف آکادمی سوئد لایق این افتخار دانسته شد – هنریک شینکیه ویچ (1916-1846). این اتفاق نه فقط برای خود شنیکیه ویچ بلکه برای کل ملت لهستان اهمیت زیادی داشت و در خطابه خود شنیکیه ویچ به همین امر اشاره کرد.

او گفت که افتخار این جایزه برای یک فرزند لهستان دارای اهمیت ویژه‌ای هست چون، به قول وی، «لهستان را مرده اعلام کرده بودند و این یکی از هزاران اثبات‌ها بر زنده بودنش است» و ادامه داد که «لهستان را فتح شده اعلام کرده بودند و این هم یک اثبات جدید بر اینکه لهستان بلد است پیروز شود.» برای فهمیدن منظور شینکیه ویچ و درک نقش مهم این جایزه برای کل ملت لهستان، باید لحظه‌ای چند به تاریخ لهستان نگریست.

شنیکیه ویچ در سال 1916 در سوئیس فوت کرد و دفن شد. دو سال بعد، در نتیجه جنگ اول جهانی، لهستان بالاخره بعد از 123 سال اسارت و نابودی، دوباره استقلال خود را به دست آورد. در سال 1924 تابوت شنیکیه ویچ همراه با تشریفات بین‌المللی با قطار به لهستان آورده شد. لهستانیان ساکن خارج، در مسیر قطار مراسم خاصی برگزار می‌کردند و وقتی که قطار از مرز لهستان عبور کرد، ناقوس‌های همه کلیساهای کشور به صدا در آمدند و رفت و آمد خیابانی برای لحظه‌ای متوقف شد.

در ایستگاه قطار ورشو انبوه مردم منتظر رسیدن هیأت مخصوص تشییع جنازه بودند. شینکیه ویچ برای بار دوم دفن شد، این بار در میان ملت خود، با حضور رجال سیاسی و اساتید دانشگاه، در یک مکان افتخاری یعنی در کلیسای اسقفی شهر ورشو، جایی که پادشاهان هم دفن شده‌اند.

آثار شنیکیه ویچ تا امروز دارای محبوبیت بسیاری هست. تجدید چاپ می‌شود، پسران نوجوان با چشم براق داستان‌های نبردهای قهرمانان گذشته را در «سه‌گانه» می‌خوانند، آثارش جز کتاب‌هایی است که شاگردان موضف‌اند در طی آموزش خود بخوانند. بعد از جنگ جهانی دوّم بر اساس همه کتاب‌های فوق شنیکیه ویچ فیلم ساخته شده، گه گاهی دو بار حتی.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نویسندگان لهستان

  • 350,000ریال
  • 230,000ریال

برچسب ها: حسین کسمایی, بزرگ علوی, لهستان, نویسندگی, مقالات ادبی, نقد ادبی, کتاب نویسندگان لهستان