دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نوروز جشن نوزایی آفرینش

نوروز جشن نوزایی آفرینش

نویسنده: علی بلوکباشى
ناشر: دفتر پژوهشهای فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 120
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 ~ 1380 - دوره چاپ: 4 ~ 1

 

مروری بر کتاب

مصور

از ایران چه می دانم 

در این کتاب برای آگاهی همگان هرجا که میسر بود به چگونه پدید آمدن و چگونه بودن آئین ها ورسم های نوروز و تحقیق و تفحص تاریخی در خاستگاه و پیشینه بن مایه برخی از آئین های نورورزی پرداخته شده است . در پایان کتاب نیز نویسنده دیدگاه کلی خود را در تحلیل مردم شناختی در جشن نوروز و پیوند آئین های آن با نوشدگی سال و نقش و کارکرد هریک آورده است .

خاستگاه و پیشینه اسطوره ای بیشتر روایات اسطوره ای- افسانه ای این دوره پیشدادی را زمان پیدایی نوروز و جمشید، چهارمین پادشاه پیشدادی را بنیانگذار نوروز و آئین نوروزی به شمار آورده اند. دوران جمشید در یشت ها دورانی طلایی به شمار آمده است. در آن دوران خوردنی ها کاهش نمی یافت، چارپایان و مردمان نمی مردند، گیاهان نمی خشکیدند، سرما و گرما و پیری و رشک وجود نداشتند.

جمشید بر هفت کشور زمین فرمان می راند و نیک بختی، شهرت، گله و رمه، خشنودی و حرمت را زا دیوان گرفته بود. پس، آنگاه که دروغ گفت، فره به صورت مرغی از پیش او بیرون رفت و...

وابستگی انسان به طبیعت بیشتر به سبب نقش و تاثیر طبیعت در زندگی اجتماعی و اقتصادی اوست. هر یک از فصل های سال نقش واثری خاص در شکل دادن فعالیت های مردم در جامعه دارد. مثلا، زمستان سرد و پربرف و باران برای مردم جامعه های کشاورز و دامدار ایران، فصل توقف کارها در مزرعه و صحرا و کوه و کوهستان و ماندن و آرمیدن درخانه است.

فهرست

• نوروز، خاستگاه و پیشینه
• نوروز، پیک های نورورزی و پیشواز رفتن
• نوروز، آئین های نوشدگی سال
• نوروز، جشن سیزده فروردین

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات