نوآم چامسکی

نوآم چامسکی

نویسنده: رضا نیلی پور
ناشر: دانژه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 170
اندازه کتاب: پالتویی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

انقلاب زبان شناسی

دكتر رضا نيلي‌پور در اين كتاب تلاش كرده تا زمينه‌هاي پرورش فكري و گوشه‌هاي كمترشناخته شده انديشه‌هاي آزاديخواهانه نوام چامسكي، ‌زبانشناس و متفكر معاصر در علم و عمل براي نسل جوان ايراني يه زباني ساده بيان كند و عوامل محيطي و انسان‌هايي كه در شكوفايي و رشد انديشه‌هاي فلسفي و علمي او بيشترين نقش را داشته‌اند، به تصوير بكشد. به تعبير وي به همين سبب است كه شرح زندگي علمي و فرهنگي او آميزه‌اي است از نقل ‌قول‌هاي او از فلاسفه و گفته‌هاي ديگران درباره او و اشاره به انسان‌ها و عوامل محيطي كه در او تاثير‌گذار بوده‌اند. 

به‌نظر چامسكي، انسان موجودي است آزاد و صاحب اختيار سرنوشت خود. بنابراين شيوه آموزش و تربيت او با حيوان و ماشين متفاوت بوده و به‌همين سبب معتقد است اين تفاوت‌هاي ماهوي ميان انسان و حيوان و ماشين بايد هم در علم و هم در عمل و در روش‌هاي تعليم و تربيت رعايت شود تا براي ذهن و زبان انسان امكان رشد و بالندگي فراهم گردد.

جورج ارول و موضع دولت‌ستيزي، برتراند راسل و آزاديخواهي، ‌جاذبه‌هاي زليگ هريس و چامسكي جوان، نگراني‌هاي علمي چامسكي جوان در هاروارد، دكتر نوام چامسكي و انقلاب زبانشناسي، ترجمه ماشيني،‌ ‌زبانشناسي و فلسفه دكارت، زبان و ذهن، روشنفکر مسئول، خودانديشي و مبارزه سياسي و مكتب زبانشناسي شناختي از جمله مباحثی هستند که نیلی پور به آنها اشاره داشته است. همچنین در پایان کتاب، زندگی چامسکی از نگاه تصویر  و برخی از آثار او آمده است. 

فهرست

دوران كودكي و خانواده
دوران دبيرستان
دوران دانشجويي و زبانشناسي ساختگرا
چامسكي فراتر از زبانشناسي
دكتر نوام چامسكي در ام آي تي
چامسكي و روانشناسي رفتارگرا
فلسفه زبان و زبانشناسي چامسكيايي
زبان و ذهن و آگاهي اجتماعي
انقلاب چامسكي
تكوين انقلاب زبانشناسي و چالش‌ها
زبان و آزادي

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نوآم چامسکی

  • ناشر: دانژه
  • کد کتاب: 112252 - 12/3
  • موجودی: در انبار
  • 110,000ریال
  • 95,000ریال

برچسب ها: نوآم چامسکی, رضا نیلی پور, زبانشناسی, روانشناسی اجتماعی, فلسفه اجتماعی, زبان شناسی, کتاب نوآم چامسکی